III Bydgoski Orszak Trzech Króli odbędzie się 6 stycznia. Pochód poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki. Królowie pojadą ulicami miasta na koniach i wielbłądzie. Orszak Trzech Króli jest okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania święta Objawienia Pańskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął bp Jan Tyrawa.
Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Jego uczestnicy opowiadają wciąż tą samą, prawdziwą historię, która wydarzyła się ponad 2 tys. lat temu w Ziemi Świętej. Trzej królowie podążą za gwiazdą na spotkanie ze Świętą Rodziną. Towarzyszyć im będą orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym, które symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Przejściu pochodu towarzyszyć będą scenki biblijne oraz wspólne śpiewanie kolęd.
Intensywne przygotowania do orszaku trwają w Bydgoszczy od września i powoli zmierzają do końca. Odtwórcami głównych ról są członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie szkół oraz grupa teatralna z MDK nr 2. Pozostali uczestnicy mogą także samodzielnie przygotować niedrogie stroje odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji np. rycerza, dwórki, pastuszka czy aniołka. Organizatorzy przygotowali też dla chętnych tekturowe korony i nalepki.
Organizujemy orszak, bo chcemy powrócić do tradycji naszych ojców i dziadków, którzy uczestniczyli w ulicznych jasełkach. Wychodzili na ulice, śpiewali kolędy, cieszyli się z narodzenia Jezusa. Nawiązujemy właśnie do tych historycznych wydarzeń - wyjaśnia Marek Piątkowski, przedstawiciel organizatorów.
Pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się w 2008 r. w Warszawie, jako kontynuacja jasełek w jednej z katolickich szkół. Przypominał o bogatej, polskiej tradycji kolędowania oraz czerpał inspiracje z ulicznych parad organizowanych w miastach Hiszpanii i Meksyku. W tym roku Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami ponad 400 miejscowościach w Polsce i 15 na świecie. Bydgoszczanie przyjęli orszak z dużym entuzjazmem. W ciągu dwóch lat stał się jednym z największych w Polsce - w ubiegłym roku za królami podążyło 12 tys. kolędników.
W tym roku hasło orszaku nawiązuje do słów papieża Franciszka "Nade wszystko Miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie". Chcemy też upamiętnić 1050 rocznicę chrztu Polski. Serdecznie zapraszamy całe rodziny. Warto się do nas przyłączyć, by świętować wspólnie, wielopokoleniowo uroczystość Objawienia Pańskiego oraz dać świadectwo wiary i prawdziwej radości - powiedział ks. Maciej Tyckun, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.
Program Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest tak przygotowywany, by był atrakcyjny także dla rodzin. Trasa wiedzie przez najbardziej urokliwe zakątki miasta i przypomina o związkach Bydgoszczy z wodą. W tym roku królowie pojadą na wielbłądzie i koniach. Wielbłąd, na którym pojedzie król Baltazar przyjedzie do Bydgoszczy z mini zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie). Na zakończenie orszaku będzie możliwość zrobienia zdjęć z aktorami i zwierzętami. Dzieci mogą też złożyć w stajence rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.
III Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 26) pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12 i przejdzie ulicami: ks. A. Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku. Więcej informacji na stronie: www.orszak.bydgoszcz.
1. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie z mini zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie)
2. Trasa Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli wiedzie przez najbardziej urokliwe zakątki miasta i przypomina o związkach Bydgoszczy z wodą. Orszak przejdzie przez dwa mosty, w tym most Sulimy-Kamińskiego, który w ubiegłym roku odzyskał swój przedwojenny wygląd. Pochód mijał będzie Wyspę Młyńską, znajdującą się w centrum miasta zabytkową wyspę rzeczną, która po rewitalizacji stała się jego chlubą. Uczestnicy Orszaku będą mogli też podziwiać budynek Opery Nova oraz tzw. szklane spichlerze, które stały się architektonicznymi symbolami Bydgoszczy.
3. Podczas przejścia Orszaku rozdawane będą papierowe korony. W tym roku organizatorzy przygotowali ich 5 tys.
4. Odtwórcą roli króla Baltazara (król afrykański) będzie Izaak Antwi-Boasiako, kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy (tzw. Duchacze). Pochodzi z Ghany, do Polski przyjechał w 2011 r.
5. W tym roku Bydgoski Orszak Trzech Króli upamiętniał będzie także 1050 rocznicę chrztu Polski.
6. Razem z uczestnikami do Stajenki podążą szczudlarze w strojach aniołów.
7. Z Trzema Królami podąży także Starzec Symeon. Był to stary człowiek, któremu Bóg obiecał, że nie umrze, dopóki nie zobaczy Mesjasza.
8. Dzieci mogą w stajence złożyć rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.
9. W tym roku na Starym Rynku stanie wysoka scena - tak, by Święta Rodzina i królowie byli dobrze widoczni.
10. Po zakończeniu orszaku będzie możliwość zrobienia zdjęć ze zwierzętami.
11. Cukiernia Adama Sowy przygotuje dla uczestników gorącą herbatę i okolicznościowe pierniki.