Nowa wystawa w Europejskim Centrum Pieniądza stanowi kolejną część cyklu ("Dzieje pieniądza"), prezentującego historię pieniądza od starożytności do dziś. Tym razem pomaga zrozumieć znaczenie, rolę i specyfikę monet średniowiecznych na tle ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium w Santiago de Compostela oraz w szerokim kontekście dziejów i kultury średniowiecznej Europy.
Na ekspozycji zatem ukazano bogaty wybór numizmatów z okresu od X do XV wieku, reprezentujących różne kraje, władców, mennice, systemy monetarne i style ikonograficzne. Odwiedzający wystawę, dzięki rozbudowanej warstwie informacyjnej, a także przedstawieniom graficznym, multimedialnym i wykorzystaniu szerokiej gamy źródeł archeologicznych oraz replik zabytków mają okazję przez ich pryzmat poznać całościowo obraz średniowiecznej Europy oraz zostać wprowadzeni w realia tego okresu.
Wystawa mieści się w 3 salach, tworząc odrębne przestrzenie tematyczne, stanowiące jednak logiczną ciągłość narracyjną. W pierwszej, poprzez informacje tekstowe, graficzne oraz odpowiedni dobór zabytków, odbiorca poznaje średniowieczną strukturę społeczną. Każdy z jej reprezentantów: rycerz, duchowny, mieszczanin i chłop definiowany jest przede wszystkim przez właściwy artefakt, typowy dla danego stanu. Tą część ekspozycji uzupełnia multimedialna oraz tekstowa prezentacja średniowiecznych systemów monetarnych, a także ikonograficzne zobrazowanie różnego rodzaju codziennej aktywności, związanej z obiegiem pieniądza. Całość dopełniają efekty dźwiękowe - muzyka średniowieczna oraz odgłosy, dobiegające z karczmy, targowiska itp. W drugiej sali za pomocą multimedialnej prezentacji ukazano zagadnienie średniowiecznego pielgrzymowania do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Aranżacja w sali trzeciej także nawiązuje do motywu tej wędrówki. Jej centralną część zajmują zestawy gablot, w których prezentowane są średniowieczne monety polskie, węgierskie, czeskie, niemieckie, krzyżackie, skandynawskie, francuskie, angielskie, państw Półwyspu Apenińskiego i Pirenejskiego. Z poszczególnymi gablotami korespondują opisane wizerunki postaci świętych - patronów danych krajów. Edukacyjny wymiar wystawy podkreśla specjalne stanowisko, nawiązujące do średniowiecznej karczmy, wyposażone w repliki naczyń i żywności, a także oryginalne monety, na którym można poznać siłę nabywczą pieniądza w poszczególnych okresach średniowiecza. Temu celowi służy także multimedialny program edukacyjny o tematyce ekonomicznej. Tuż przy "karczmie" prezentowane są zabytki kultury materialnej, związane ze średniowiecznym pielgrzymowaniem, z którym wiąże się też konturowa mapa Europy z zaznaczonymi szlakami, wiodącymi pątników do Santiago de Compostela.
Pragnąc wcielić się w rolę dawnego pielgrzyma można przymierzyć wierną replikę jego stroju. Ponieważ ekspozycja skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wiekowych, także najmłodsi znaleźć na niej mogą coś dla siebie, w tym atrakcyjną grę edukacyjno - zręcznościową. Każdy, opuszczający wystawę, może pobrać certyfikat, potwierdzający jej zwiedzenie. Certyfikat wykonywany jest własnoręcznie za pomocą gęsiego pióra. Dla ułatwienia warto skorzystać z zaprezentowanych w cyfrowej ramce przykładów średniowiecznego liternictwa. Także w tej sali zwiedzającym towarzyszy tło dźwiękowe - średniowieczne utwory liturgiczne. Osoby szczególnie zainteresowane mogą skorzystać z proponowanej opcji pogłębienia swojej wiedzy za pomocą wykorzystania informacji, zamieszczonych w kodach QR, znajdujących się na salach wystawienniczych.
Wszystkie informacje tekstowe podane są w wersji dwujęzycznej - polskiej i angielskiej. Część z nich przetłumaczona jest także na język Braille'a.