Festiwal Smaku Gruczno 2016 to kolejny przystanek na trasie UMK po największych imprezach historycznych i popularnonaukowych tego lata. Naukowców i studentów uniwersytetu spotkać można w Grucznie 20-21 sierpnia.
UMK obecny był już na Międzynarodowym Turnieju Rycerskim na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu (8-10 lipca), Dniach Grunwaldu i inscenizacji bitwy pod Grunwaldem (15-17 lipca) oraz Festiwalu Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka" (22-24 lipca).
Impreza od lat prezentuje kulinarne bogactwo oraz kulturę stołu, a także rękodzieło i inne formy tradycyjnej aktywności kulturalnej regionów województwa kujawsko-pomorskiego. Festiwal ma charakter festynu plenerowego, w czasie którego twórcy i producenci prezentują, poddają degustacji, a także sprzedają swoje wyroby.
W trakcie festiwalu w Grucznie w namiocie przygotowanym przez UMK uczestnicy będą mogli poznać przepisy dawnej kuchni. Członkowie kół naukowych UMK podczas imprez przybliżą uczestnikom wiedzę historyczną czerpaną przede wszystkim ze źródeł archeologicznych. Odwiedzający stoisko zapoznają się z rezultatami badań Instytutu Archeologii UMK oraz dowiedzą się, jaką rolę odgrywają tego rodzaju badania w odtwarzaniu poszczególnych aspektów życia codziennego w średniowieczu. Prezentowane przedmioty, plansze oraz inne materiały edukacyjne przybliżą zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom imprezy tajniki pracy współczesnego archeologa.
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, reprezentowany przez dr Magdalenę Nocny, przedstawi świat roślin wykorzystywanych dla celów kulinarnych. Biolodzy przybliżą właściwości popularnych przypraw i dodatków do dań, takich jak pieprz w czterech kolorach, trawa cytrynowa, słodkie ziele angielskie czy gynostemma zwana zielem długowieczności.
W Grucznie Uniwersytet Mikołaja Kopernika reprezentują: Koło Naukowe Studentów Archeologii, Studenckie Koło Archeologii Epok Brązu i Żelaza oraz Międzywydziałowe Studenckie Koło Bioarcheologii oraz Wydział Biologii i Ochrony Środowiska.
Plan udziału UMK w letnich imprezach historycznych: festyn archeologiczny "Wehikuł czasu" w Wietrzychowicach (4 września) i XXII Festyn Archeologiczny w Biskupinie (17-25 września).