Bydgoszcz, Toruń - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
2016-10-01 18:00

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Strona www: www.tos.art.pl
kategoria: koncerty

Marcin Zdunik /wiolonczela/
Kai Bumann /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
Stanisław Moniuszko - Uwertura fantastyczna 'Bajka' 
Camille Saint-Saëns - I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 
Johannes Brahms - I Symfonia c-moll op. 68        

Uwertura Bajka Stanisława Moniuszki jest jednym z trzech wyłącznie instrumentalnych dzieł „ojca” polskiej opery. Mimo, że określa się ją jako „uwerturę fantastyczną” nie ma ona programu literackiego. Jak pisał Witold Rudziński w biografii kompozytora ''...mimo braku programu literackiego odnosimy wrażenie, że lepiej rozumiemy, o co chodzi w tej muzyce, gdy jej słuchamy, niż gdy o niej mówimy. [...] Zarówno za życia kompozytora jak i współcześnie, często pojawia się w programach koncertów.
Camille Saint-Saëns skomponował dwa koncerty wiolonczelowe. Większą popularnością cieszy się pierwszy z nich Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33. Odznacza się on elegancją formy, wytrawną techniką kompozytorską i bezpośredniością stylu. Napisany został dla belgijskiego wiolonczelisty Auguste Tolbecque i przez niego po raz pierwszy wykonany w Paryżu w 1873 roku. Koncert ze względu na swój poziom trudności jest bardzo lubiany przez wirtuozów tego instrumentu, którzy mogą wówczas pokazać swoje niezwykłe umiejętności.
I symfonię c-moll op. 68 Brahmsa teoretycy muzyki nazywają X Symfonią, sugerując, że dzieło to jest kontynuacją cyklu beethovenowskiego. Jest pewnego rodzaju swoistym testamentem symfonicznym tego kompozytora. Prace nad tą symfonią trwały kilkanaście lat, ale słychać w niej dopracowanie pod każdym względem zarówno melodycznym jak i harmonicznym. Mimo, że Brahms przez lata wzbraniał się przed pisaniem muzyki symfonicznej to tym dziełem ukazał światu, że nie tyle doszedł do tego punktu co Beethoven, lecz poszedł dalej, wykorzystując zdobycze  nowej epoki – romantyzmu. Swoją I symfonią wskazał współczesnym, że forma i treść symfoniczna nie została wyczerpana w IX symfonii Beethovena. 

dodane przez TOS


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-09 15:33:42
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
przeglad_uczelni_boks_220.gif
WSSIP_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Inauguracja-roku-akademickiego-2016-2017- 08
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności