W programie:
Ludwig van Beethoven - V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73
Nikołaj Rimski-Korsakow - Szeherezada
V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 to jedno z najwybitniejszych dzieł środkowego okresu twórczości Beethovena. Uznawany jest za wzorzec i szczyt możliwości tej formy muzycznej. Świadomy i konsekwentny rozwój stylu tego kompozytora ukazuje uzyskanie idealnej równowagi między treścią emocjonalną a elementami wirtuozowsko-improwizacyjnymi. Swoim wydźwiękiem dzieło nawiązuje do popularnych koncertów wojskowych. Mocne, marszowe rytmy, proste i żywe motywy i podkreślenie tonacją Es-dur (to ta sama tonacja co III Symfonia „Eroica”) nadaje utworowi wręcz bohaterskich cech.
Nikołaj Rimski-Korsakov jak wszyscy kompozytorzy „Wielkiej Piątki” był samoukiem czego wcale nie można zauważyć w jego bogatej twórczości. Ogromny wpływ na jego dzieła miał 3-letni rejs, w który wyruszył jako uczestnik Korpusu Morskiego w Petersburgu. To właśnie po powrocie z morskiej wyprawy skupił się na tworzeniu oper i muzyki symfonicznej. Niezwykle imponującym dziełem inspirowanym zapewne morską podróżą jest Szeherezada op. 38. W swym oszałamiającym kolorycie instrumentalnym przedstawia ona kwintesencję stylu orkiestrowego kompozytora. Programowe tło kompozycji stanowi legendarna opowieść o sułtanie Szachrijarze, który przeświadczony o niewierności i podstępności kobiet, złożył przysięgę, że skaże na śmierć każdą ze swych żon zaraz po pierwszej nocy. W realizacji pomysłów twórczych rozwinął całą skalę swojego wyjątkowego talentu. Bogactwo pomysłów melodycznych i rytmicznych, mistrzowskie wykorzystanie wielkiej orkiestry daje w efekcie feerię barw i egzotyczną atmosferę wschodniej legendy. Szeherezada op.35 urzeka słuchaczy barwnością muzyki i jej adekwatnością do przedstawianych obrazów, emocjonalno-ideowa treścią, jej głębią i siłą wyrazu. Orkiestra aż błyszczy dźwiękami.
Piotr Paleczny – wybitny polski pianista i pedagog, laureat wielu międzynarodowych konkursów w tym III nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w 1970 roku. Obecnie jest dyrektorem artystycznym wielu festiwali m.in. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach – Zdroju, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Wielokrotnie był zapraszany jako juror wielu konkursów, został także odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis'.
Mariusz Smolij - jeden z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia prowadzących orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. Dyrygował ponad 110 orkiestrami w 26 krajach, na czterech kontynentach występując na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych świata, m. in. nowojorskiej Carnegie Hall, nowojorskim Lincoln Center, Kimmel Center w Filadelfii, ABC Hall w Johannesburgu, Narodowym Centrum Kultury w Pekinie, Sali Concertgebauw w Amsterdamie, Tonehalle w Zurichu, Salle Gaveau w Paryżu oraz narodowych centrach kulturalnych Polski, Czech, Słowacji, Bułgarii, Serbii, Cypru, Niemiec, Austrii, Węgier, Włoch, Meksyku, Kolumbii, Boliwii i Korei Płdn. W Polsce dyrygent często współpracuje z Polską Orkiestrą Kameralną oraz orkiestrą Sinfonia Varsovia, z którą dokonał szeregu nagrań (Naxos, CDAccord) i którą prowadził podczas tourne koncertowych w Japoni, Francji oraz USA. We wrześniu 2016 objął funkcję dyrektora artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
dodane przez TOS