Weekend 21–23.04.2017 w Galerii Wozownia: Toruń za pół ceny oraz Dzień Wolnej Sztuki, na oba wydarzenia wstęp wolny
"Toruń za pół ceny" w Wozowni
21-23.04 (piątek-niedziela), godz. 11.00-18.00
wstęp wolny
W ramach kolejnej edycji akcji "Toruń za pół ceny" galeria Wozownia zaprasza do bezpłatnego zwiedzania aktualnych wystaw: Ewy Kuryluk "Człekopejzaż" oraz Sarah Zacharek "Re: Discovery".
Wystawa "Człekopejzaż" Ewy Kuryluk prezentuje zespół wczesnych prac artystki na papierze, pochodzących z lat 1959-1975. Ekspozycja ma charakter premierowy - wiele spośród dzieł można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Tytuł "Człekopejzaż" jest terminem, który Ewa Kuryluk zastosowała w odniesieniu do swoich prac, próbując jak najcelniej określić ukazywaną przez siebie relację między ludźmi a naturą. Człowiek jest tu bytem organicznym, całkowicie wplecionym w naturę i jej rytmy.
Projekt Sarah Zacharek "Re: Discovery" jest multimedialną dokumentacją podróży odbytej przez artystkę. Poprzez przemierzenie identycznej trasy, jaką 26 lat wcześniej przebył jej ojciec będąc w Toruniu, pragnęła poczuć z nim więź, odnaleźć go stojąc w tych samych miejscach, oglądając te same kadry, które widział on w swoim aparacie. Jako widzowie na wystawie sytuujemy się więc wewnątrz rozmowy, jaka toczy się pomiędzy córką i ojcem.
/ Dzień Wolnej Sztuki w Wozowni
22.04.2017 (sobota), godz. 12.00 - 13.00
wstęp wolny
22 kwietnia 2017 r. o 12.00 galeria Wozownia - podobnie jak kilkadziesiąt innych muzeów i galerii w całej Polsce - przez godzinę będzie przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki.
Dzień Wolnej Sztuki (organizowany w Polsce od 2011 roku) stworzony został po to, by przekonać widzów, że zwiedzając muzeum czy galerię lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to spędzić przy nich więcej czasu, by móc się nad nimi zastanowić. Według badań statystycznie spędzamy przed każdym dziełem sztuki tylko osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł. W efekcie bezrefleksyjnie przechodzimy przez dziesiątki sal i nie rozumiemy tego, co oglądamy. A przecież każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia - wystarczy się tylko w nią wsłuchać. Lekarstwem na szybkie i bierne zwiedzanie jest idea "slow art".
W czasie akcji Dzień Wolnej Sztuki będzie można dokładnie przyjrzeć się pięciu dziełom prezentowanym na aktualnych wystawach. Przy każdym z nich stać będzie wolontariusz, który opowie o danej pracy, a także będzie motywował zwiedzających do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi na nasuwające się im pytania.
W czasie Dnia Wolnej Sztuki skupimy się następujących pracach:
Ewa Kuryluk, "Trzy razy ja", 1967
Ewa Kuryluk, "Zagłaszcz mnie", 1967
Ewa Kuryluk, "Maski", ok. 1968
Ewa Kuryluk, "Koniec świat", 1975
Sarah Zacharek, "Re: Discovery", 2017