2018-11-11 16:00

Niepodległa Polska. 1918 rok

11 listopada 2018 r, godz. 16.00, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

Rok 2018 to czas niezwykle symboliczny, bowiem obchodzimy w nim aż cztery setne rocznice przełomowych w historii naszego kraju i regionu wydarzeń. Stały się one przyczynkiem do przygotowania wyjątkowej wystawy pt. „Niepodległa Polska. 1918 rok”, traktującej o dążeniu Polaków ku wolności, odrodzeniu państwa polskiego po 123 latach zaborów i powrocie Polski na mapę Europy.

Wystawa swoim zakresem obejmuje okres od wybuchu I wojny światowej, aż po lata 20. XX wieku, kiedy nastąpiło ostateczne uformowanie się niepodległego państwa polskiego. W pierwszej części wystawy główny akcent został położony na sprawę polską w czasie Wielkiej Wojny: m.in. utworzenie formacji wojskowych, takich jak Legiony Polskie oraz Armia Polska, powołanie Rady Regencyjnej, czy Komitetu Narodowego Polskiego. Zaprezentowano również stanowiska światowych mocarstw dotyczące kwestii polskiej, w tym akt z 5 listopada 1916 roku, czy „13 punkt” orędzia wygłoszonego do Kongresu 8 stycznia 1918 roku przez amerykańskiego prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. Osobny wątek wystawy stanowią walki zbrojne o granice II Rzeczypospolitej oraz plebiscyty na Warmii, Mazurach i Powiślu (1920) i na Górnym Śląsku (1921). Duży nacisk położony został na naświetlenie problematyki związanej z powstaniami: wielkopolskim (1918-1919), które miało istotne znaczenie m.in. dla Bydgoszczy i trzema śląskimi (1919-1921).

Na ekspozycji przybliżono także postacie, które szczególnie przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, takie jak Józef Piłsudski, Jan Ignacy Paderewski czy Roman Dmowski oraz zwrócono uwagę na rolę wielu lokalnych działaczy i konspiratorów.

Wernisażowi będą towarzyszyć liczne atrakcje przygotowane w ramach Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości, m.in.: „Patriotyczne przedszkole” – zajęcia plastyczne dla najmłodszych, „Bydgoskie smaki niepodległości” – prelekcja połączona z degustacją „niepodległościowej” fasoli (Akademia Kulinarna Instytutu Sadkiewicza w Bydgoszczy) oraz „Biało-czerwone" warsztaty animacji poklatkowej. Na uczestników czeka także gra turystyczna pt. „Bydgoskie kobiety”. Ekspozycja będzie czynna do 12 maja 2019 roku.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej przygotowanej specjalnie z okazji setnego Święta Niepodległości.

Zachęcamy także do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie „Wielość w jedności”, a w szczególności do udziału w warsztatach serigrafii, które odbędą się 08.11 w Galerii Sztuki Nowoczesnej.

Szczegóły wszystkich wydarzeń dostępne są na stronie internetowej www.muzeum.bydgoszcz.pl.




data ostatniej modyfikacji: 2018-11-08 11:34:14
Komentarze
 
Polityka Prywatności