Bydgoszcz, Toruń - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
2018-12-13 17:00

Boże Narodzenie od wieków inspiracją dla malarzy

„Bóg się rodzi! Motyw Narodzenia Pańskiego w malarstwie" to temat wykładu dra Mateusza Solińskiego, który odbędzie się w czwartek 13.12.2018 r. o godzinie 17.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8.

Podczas wykładu zostanie zaprezentowana wielowiekowa tradycja ikonografii Bożego Narodzenia w szerszym kontekście przemian kulturowych, jakie dokonywały się od czasów wczesnego średniowiecza, aż do końca XX wieku.

Przyjście na świat Chrystusa, na przestrzeni wieków, stanowiło jeden z najważniejszych tematów poruszanych przez artystów. Z początku – w pierwszych wiekach chrześcijaństwa – przedstawienia narodzenia Jezusa są dość skromne i oszczędne w swojej formie. Dzieciątko leży

w żłobku lub koszu, niewyraźne postacie Marii i Józefa pozostają skryte w cieniu, czasem dostrzeżemy zarys stajennego pomieszczenia. Z biegiem czasu malarskie wizje stają się coraz bardziej urozmaicone. Wynika to nie tylko z naturalnego rozwoju form artystycznych

w średniowieczu, ale również z bardziej różnorodnych źródeł inspiracji: pism apokryficznych, czy chociażby przepowiedni Starego Testamentu. Czasy nowożytne przynoszą swoistą „racjonalizację” dogmatu Wcielenia – chłodna, uporządkowana kompozycja malowideł odzwierciedla estetykę doby renesansu i nowej humanistycznej myśli. „Naukowe” podejście ściera się z natchnionymi wizjami okresu kontrreformacji, a później romantyzmu. Można powiedzieć, że w kolejnych epokach dostrzegamy konfrontację różnych artystycznych postaw akcentujących duchowy albo wręcz przeciwnie, czysto ludzki wymiar tego niezwykłego wydarzenia.


Tekst: Mateusz Soliński

Obowiązuje bilet wstępu wg cennika muzealnego.


data ostatniej modyfikacji: 2018-12-11 13:04:14
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
WSSIP_220.jpg
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Gala absolwenta 2016 - 03
 
Polityka Prywatności