13 grudnia 2018 (czwartek), godz. 17:00

Boże Narodzenie od wieków inspiracją dla malarzy

„Bóg się rodzi! Motyw Narodzenia Pańskiego w malarstwie" to temat wykładu dra Mateusza Solińskiego, który odbędzie się w czwartek 13.12.2018 r. o godzinie 17.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8.

Podczas wykładu zostanie zaprezentowana wielowiekowa tradycja ikonografii Bożego Narodzenia w szerszym kontekście przemian kulturowych, jakie dokonywały się od czasów wczesnego średniowiecza, aż do końca XX wieku.

Przyjście na świat Chrystusa, na przestrzeni wieków, stanowiło jeden z najważniejszych tematów poruszanych przez artystów. Z początku – w pierwszych wiekach chrześcijaństwa – przedstawienia narodzenia Jezusa są dość skromne i oszczędne w swojej formie. Dzieciątko leży

w żłobku lub koszu, niewyraźne postacie Marii i Józefa pozostają skryte w cieniu, czasem dostrzeżemy zarys stajennego pomieszczenia. Z biegiem czasu malarskie wizje stają się coraz bardziej urozmaicone. Wynika to nie tylko z naturalnego rozwoju form artystycznych

w średniowieczu, ale również z bardziej różnorodnych źródeł inspiracji: pism apokryficznych, czy chociażby przepowiedni Starego Testamentu. Czasy nowożytne przynoszą swoistą „racjonalizację” dogmatu Wcielenia – chłodna, uporządkowana kompozycja malowideł odzwierciedla estetykę doby renesansu i nowej humanistycznej myśli. „Naukowe” podejście ściera się z natchnionymi wizjami okresu kontrreformacji, a później romantyzmu. Można powiedzieć, że w kolejnych epokach dostrzegamy konfrontację różnych artystycznych postaw akcentujących duchowy albo wręcz przeciwnie, czysto ludzki wymiar tego niezwykłego wydarzenia.


Tekst: Mateusz Soliński

Obowiązuje bilet wstępu wg cennika muzealnego.


opublikowano: 2018-12-11
Komentarze
Polityka Prywatności