02 września 2022 (piątek)
Artykuł sponsorowany

Oferty pracy w Bydgoszczy — o jakie stanowiska mogą ubiegać się studenci?

Każdego roku do Bydgoszczy przyjeżdżają tysiące studentów, którzy rozpoczynają lub kontynuują edukację w jednej z tutejszych uczelni. Wielu z nich od razu poszukuje zatrudnienia, aby móc zapłacić za wynajem pokoju, dojazdy czy wyżywienie. Ofert pracy przeznaczonych dla żaków jest sporo w tym mieście — można wybierać między stanowiskami fizycznymi i umysłowymi. O jaką posadę można się ubiegać, będąc studentem? Podpowiadamy.

Praca Bydgoszcz — jak wygląda tutejszy rynek?

Bydgoszcz to miasto, które położone jest w województwie kujawsko-pomorskim i zamieszkiwane przez około 350 000 osób. Co roku jednak tutejsza ludność jest zasilana przez tysiące studentów zjeżdżających się zarówno z pobliskich miejscowości, jak i dalszych regionów Polski chcących rozpocząć naukę na tutejszych uczelniach wyższych. Miasto to najlepiej rozwija się w sektorze przemysłowym, logistyczno-magazynowym oraz BPO. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tutaj wielu ofert pracy na stanowiskach w innych sektorach. Zgodnie z danymi zawartymi w Barometrze Zawodów można powiedzieć, że do grup najbardziej deficytowych pracowników, których poszukują pracodawcy, zalicza się: spawaczy, ślusarzy, elektryków czy operatorów maszyn.

Wpisując w wyszukiwarce hasło: „praca Bydgoszcz” nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem ofert w branży IT, budowlanej, inżynieryjnej, motoryzacyjnej, spożywczej, transportowo-spedycyjno-logistycznej czy mechanicznej. Na szybkie zatrudnienie w tym regionie mogą liczyć również osoby z sektora fryzjersko-kosmetycznego, edukacyjnego, a także ekonomiczno-administracyjnego. Wśród zawodów nadwyżkowych w Bydgoszczy można wymienić bibliotekarzy, ekonomistów i specjalistów technologii żywności i żywienia.

Oferty pracy Bydgoszcz — na jakich stanowiskach najczęściej zatrudniani są studenci?

Zarówno studentom niemającym żadnego doświadczenia i szukającym jakiegokolwiek zatrudnienia jak i tym, dla których będzie to już kolejna praca Bydgoszcz jako miasto i oferty jakie w nim znajdą, z pewnością się spodobają. Tutejszy rynek oferuje zatrudnienie zarówno osobom, które chcą dorobić sobie do miesięcznego budżetu, jak i połączyć studia z pierwszymi doświadczeniami w zawodzie. Jeżeli należymy do tej pierwszej grupy, wówczas bez problemu znajdziemy pracę dorywczą na stanowiskach takich jak magazynier, kelner, pomoc kuchenna, kasjer czy pracownik produkcyjny. W tego typu miejscach zazwyczaj grafik jest na tyle elastyczny, że bez problemu można go dopasować go do zajęć na uczelni i połączyć pracę ze studiami.

Studenci którzy chcieliby jeszcze w trakcie studiów rozpocząć pracę, która pomoże im zdobyć pierwsze doświadczenia w zawodzie i zyskać przewagę na rynku, mogą samodzielnie szukać ofert lub skorzystać z licznych praktyk zawodowych i staży oferowanych zarówno przez uczelnie jak i bydgoski rynek pracy. Na zatrudnienie w takiej formie mogą liczyć zainteresowani branżami takimi jak IT, księgowość, marketing, administracja czy nowe technologie. Decydując się na współpracę z przedsiębiorstwem w ramach praktyk lub stażu musimy jednak liczyć się z niewielkim zarobkiem, lub jego brakiem. Tego typu inicjatywy są nakierowane na zdobycie doświadczenia, dlatego pensja w takiej sytuacji jest drugorzędną kwestią.

Praca w Bydgoszczy dla studentów niestacjonarnych

Osoby, które zdecydowały się na studiowanie w formie niestacjonarnej, bez problemu mogą zdobyć zatrudnienie zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i cywilnoprawnej na pełen etat w jednej z tutejszych firm. W takim przypadku liczba ogłoszeń jest znacznie większa niż dla studentów uczących się w trybie dziennym. Warto więc przeglądać portale oferujące oferty pracy. Bydgoszcz jest miastem, w którym stopa bezrobocia jest stosunkowo niska, dlatego zatrudnienie znajdzie się dla większości chętnych. Dodatkowo studiując zaocznie, możemy udać się do Urzędu Pracy w poszukiwanie kolejnych ofert i stażu. Mamy również możliwość otrzymania statusu osoby bezrobotnej i skorzystania z szerokiej oferty kursów finansowanych z funduszy unijnych i państwowych przeznaczonych dla osób, które chcą być aktywne zawodowo.

Praca w Bydgoszczy dla studentów — jakie umiejętności są wymagane przez pracodawców?

Praca w Bydgoszczy dla studentów znajdzie się wielu różnych sektorach. To od konkretnego stanowiska uzależnione są wymagane przez pracodawców umiejętności. W wielu przypadkach jednak brana jest pod uwagę znajomość języków obcych — w szczególności angielskiego. Takie kwalifikacje wymagane są przede wszystkim od osób, które chcą rozpocząć pracę kelnera, konsultanta, na recepcji czy na stanowiskach administracyjnych. Z kolei od pracowników fizycznych na przykład magazynierów wymagane jest posiadanie uprawnień od UDT, które jednak wielu pracodawców decyduje się sfinansować. Pracownicy produkcyjni zazwyczaj są szkoleni, dlatego potrzebna jest im jedynie sprawność manualna. Osoby, które chcą być zatrudnione w branży gastronomicznej lub spożywczej, muszą liczyć się z koniecznością wyrobienia książeczki sanepidowskiej.



opublikowano: 2022-08-26
Komentarze
Polityka Prywatności