EFEKTOWNY START PSYCHOLOGII w UMK

psychologia UMK
Strona www: www.umk.pl/
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Uruchomiona w tym roku psychologia – najbardziej wyczekiwany od lat kierunek w toruńskiej części UMK – zakończyła rekrutację.

Zgodnie z oczekiwaniami psychologia dołączyła do rekrutacyjnych liderów. W rankingu popularności kierunków uwzględniającym liczbę kandydatów na jedno miejsce znalazła się na 1. miejscu w części toruńskiej (na 3. na całym uniwersytecie) - o jeden indeks ubiegało się prawie 7 osób, zaś w rankingu biorącym pod uwagę ogólną liczbę zarejestrowanych kandydatów - na 3. miejscu w części toruńskiej (na 6. na całym uniwersytecie) - chętnych do studiowania psychologii na UMK było 548.

Zasady kwalifikacji kandydatów na psychologię były nieco inne niż na większości kierunków. Z reguły pod uwagę brane są wyniki jednego lub dwóch przedmiotów maturalnych. Tu brano pod uwagę wyniki czterech: z języka polskiego, z języka obcego nowożytnego, z matematyki (ale tylko z poziomu rozszerzonego) i z dodatkowego przedmiotu obowiązkowo zdawanego przez maturzystów na poziomie rozszerzonym (brano pod uwagę biologię, chemię, fizykę, fizykę i astronomię, historię, geografię, wiedzę o społeczeństwie, filozofię). Wynik z tego przedmiotu miał w rekrutacji najwyższą wagę. Przyjęte zasady pozwoliły na wyłonienie najlepszych kandydatów o wszechstronnych zainteresowaniach.

Ostatecznie indeks psychologii na UMK uzyskało 88 osób. Zdecydowana większość z nich (63) to kobiety. Niemal połowa (41) przyszłych studentów psychologii pochodzi spoza województwa kujawsko-pomorskiego, najwięcej z mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. O tym, że psychologia na UMK była kierunkiem wyczekiwanym przez kandydatów, może świadczyć fakt, że prawie połowa z nich (43) to osoby z rocznika starszego niż tegoroczni maturzyści; 13 ma powyżej 25 lat, a czworo powyżej 40.

Psychologia na UMK została uruchomiona 62 lata po likwidacji, z przyczyn politycznych, Katedry Psychologii na Wydziale Humanistycznym UMK. Katedra działała w latach 1945-1954. W jej skład w różnych okresach wchodziło 6 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym prof. Andrzej Lewicki, wówczas doktor, od 1946 roku kierownik Katedry - ojciec prof. Marii Lewickiej tworzącej obecnie psychologię na UMK.


UMK


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 20:35:21
Komentarze
 
Polityka Prywatności