Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył nominacje profesorskie 2 pracownikom UMK

Strona www: www.umk.pl/
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Akty nominacyjne otrzymali naukowcy z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy: profesor nauk farmaceutycznych Adam Buciński oraz profesor nauk medycznych Tomasz Grzybowski.

Buci_ski_Adam_profesor_CM.jpgProf. Adam Buciński

jest prodziekanem Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK, od 2005 r. kierownikiem Katedry i Zakładu Biofarmacji. Tematyka badawcza Profesora skoncentrowana jest na wykorzystaniu wysokosprawnej chromatografii cieczowej i zaawansowanych metod analizy danych w analityce farmaceutycznej i biomedycznej.

Ostatnio szczególny nacisk w badaniach naukowych Profesora ukierunkowany jest na chemometrię, w tym na sztuczne sieci neuronowe w aspekcie bioinformatycznej analizy danych klinicznych. Zdjęcie Profesora Bucińskiego przesyłamy w załączniku.

Prof.  dr hab. n. med. Tomasz Grzybowski

grzybowski_tomasz_prof_.jpg16 maja 2011 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie nominację profesorską odbierze prof. dr hab. n. med. Tomasz Grzybowski, kierownik Katedry Medycyny Sądowej oraz Zakładu Genetyki Molekularnej i Sądowej.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Grzybowski jest absolwentem Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej uzyskał w 1998 roku w Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Polimorfizm sekwencji mikrosatelitarnej w obrębie drugiego ludzkiego pseudogenu beta-aktyny (HUMACTBP2) i jego zastosowanie w identyfikacji osobniczej”, a stopień doktora habilitowanego – w roku 2007 w Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „Zróżnicowanie sekwencji mitochondrialnego DNA w populacjach ludzkich północnej Eurazji – wybrane aspekty filogeograficzne”.

Profesor Tomasz Grzybowski od szesnastu lat związany jest z Katedrą Medycyny Sądowej i Zakładem Genetyki Molekularnej i Sądowej Collegium Medicum UMK (poprzednio Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy). W 1994 r. podjął pracę na samodzielnym stanowisku inżynieryjno-technicznym w Pracowni Serohematologii Sądowo-Lekarskiej Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej, a w latach 2001-2009 zajmował stanowisko adiunkta w Zakładzie Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej. Od 2008 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Genetyki Molekularnej i Sądowej, a od października 2010 r. również funkcję kierownika Katedry Medycyny Sądowej.

Zainteresowania naukowe profesora Tomasza Grzybowskiego koncentrują się wokół aplikacji technik genetyki molekularnej w medycynie sądowej, badań historii ewolucyjnej i demograficznej populacji ludzkich z wykorzystaniem różnych markerów genetycznych, analiz starożytnego DNA (materiału genetycznego z próbek archiwalnych i wykopalisk) oraz badań polimorfizmu DNA u zwierząt w aspekcie filogeograficznym oraz identyfikacyjnym. Profesor od ponad 10 lat prowadzi badania filogeograficzne, mające na celu syntetyczne ujęcie zagadnień genetycznych, demograficznych i lingwistycznych populacji ludzkich północnej Eurazji, ze szczególnym uwzględnieniem słabiej poznanych wschodnich obszarów Wielkiej Równiny Europejskiej i południowej Syberii. Wyniki tych badań mają duże znaczenie poznawcze, pozwoliły bowiem na zweryfikowanie wielu hipotez dotyczących etnogenezy Słowian, szlaków i czasu prahistorycznych migracji ludzkich na obszarze Azji centralnej i wschodniej oraz południowej Syberii, a także horyzontu czasowego i szlaków zaludnienia kontynentu amerykańskiego przez pierwsze grupy ludzi współczesnych. Wyniki swoich badań profesor Tomasz Grzybowski publikował w wielu renomowanych czasopismach naukowych, a także przedstawiał w formie licznych wykładów i prezentacji na krajowych i międzynarodowych konferencjach i seminariach naukowych. Recenzował artykuły naukowe o tematyce genetyczno-sądowej, populacyjnej, filogeograficznej i medycznej nadsyłane do redakcji prestiżowych czasopism zagranicznych: Forensic Science International: Genetics, Electrophoresis, PLoS ONE oraz Breast Cancer Research and Treatment, a także projekty badawcze nadsyłane w ramach konkursów MNiSW.

ostatnia aktualizacja: 2016-09-02
Komentarze
Ostatnie:
13.04.2017 7:42
Dodał(a): ~luzjusz
Ot i wysnuł Adolf teorie przy ktorej wieloletnie badania dna mitochondrialnego to pikus i psu na bude potrzebne. Zawsze znajdzie sie jskis filozof co musi wszystko bezpodstawnie zanegowac. Zatem Acanie Adolf zamiast pisac bzdury wykorzystaj ten czas by zerknac we wlasny rozporek.
18.02.2015 16:58
Dodał(a): ~Adolf
Sz. P.
Grzybowski!

My Polanie, Rusini znad Ilmenu oraz Sasi mamy wspólne pochodzenie z Myzji (Pergamonu).
Ale nasze faktyczne korzenie są nad Donem, tam gdzie teraz Azow.
Tam bytował nasz prastary ród Myszy (Myszki) z którego pochodził tzw. NOE.
Ale chyba Waść nie ma dostatecznie aryjskiego pochodzenia by to wiedzieć, nieprawdaż Acan?

Dr Adolf Nowak
Reichsleiter
III RZESZA POLAN
www.3rp.livejournal.com
Polityka Prywatności