CHEMICY DOCENIENI W MAKAO

Strona www: www.umk.pl
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Podczas uroczystego zakończenia Targów Macao Innovative Invention Expo 2019, nagrodzono wynalazek zespołu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kujawskiego, prof. UMK. Współautorami wynalazku są dr Joanna Kujawa z UMK w Toruniu i prof. Samer Al-Gharabli z GJU w Ammanie.

Międzynarodowe Targi Wynalazków Innovative Invention Expo 2019 w Makao („MIIEX”) odbywają się w celu prezentacji postępów w nauce i technologii oraz propagowania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej. Głównym organizatorem Targów od 2012 r. jest Stowarzyszenie Innowacji i Wynalazków w Makao.

W tym roku MIIEx odbyły się w Cotai Expo, w weneckiej części Makao. Udział wzięło 430 wystawców oraz 336 wynalazków z ponad 20 krajów świata, w tym m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji, Korei, Japonii, Kataru, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Filipin, Rumunii, Chorwacji i Polski.

Rozwiązanie jest efektem współpracy naukowców z Polski i Jordanii. Przedstawili oni opatentowane rozwiązanie pod nazwą „Smart materials” – inteligentne materiały separacyjne na aktywowanym substracie polimerowym ze zdefiniowaną nanoarchitekturą powierzchni”, które zostało uhonorowane dwiema nagrodami:

  • złotym medalem Targów

  • nagrodą specjalną Organizatorów dla wynalazku, który wspiera inicjatywę reaktywacji „Jedwabnego Szlaku” pn. “Best Belt and Road Initiative Award” (puchar)

Planowana komercjalizacja wynalazku umożliwi wytwarzanie wysoce wyspecjalizowanych materiałów separacyjnych o zdefiniowanych właściwościach powierzchniowych, charakteryzujących się kontrolowanymi właściwościami separacyjnymi. Modyfikacja powierzchni materiałów separacyjnych, według wynalazku, otwiera także nowe możliwości ich dalszej modyfikacji i różnorodnego zastosowania, m.in. do wytwarzania dedykowanych sensorów, czy membran do efektywnego oczyszczaniu wody i powietrza.

Udział w konkursie i prezentacja na targach w Makao była finansowana z funduszy projektu „KUBUS 2.0- Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” wykonywanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK w ramach Programu MNiSW „Inkubator Innowacyjności 2.0”.

Więcej o wynalazku


data ostatniej modyfikacji: 2019-10-24 09:58:25
Komentarze
 
Polityka Prywatności