JRM w tym roku obchodzi osiemnastkę. Grupa gra muzykę inspirowaną tradycyjną melodyką celtycką (irlandzką, szkocką oraz bretońską, walijską i galicyjską) łącząc ludowe brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata z elementami muzyki jazz, rock i funk.
JRM jest jednym z najbardziej energetycznych, niepowtarzalnych i wyjątkowych zespołów koncertowych w Polsce; swoją spontanicznością i bezpośredniością podbija serca wielu słuchaczy.
JRM (niegdyś znany pod nazwą The J.R.M. Band lub JRM Band) istnieje od 1990 roku. Założył Rory Dallas Allardice. Zespół - choć wydał jedną jak dotąd kasetę In the Pub - słynie ze świetnych występów, a podstawą działalności grupy są grane wyłącznie live, żywiołowe koncerty. JRM to grupa przyjaciół, która wykonuje pieśni śpiewane po iro-angielsku i gaelicku oraz utwory instrumentalne: jigi, reele, hornpipe’y, arie, polki, walce; połączone - w charakterystyczny dla muzyki celtyckiej sposób - w wiązanki (medleys).
Podstawowy trzon zespołu stanowią:
Krzysztof Ryszard Brych - flażolety, akordeon, saksofon, harmonijka ustna, instrumenty klawiszowe. W Ośrodku Kultury w Luboniu uczy dzieci i młodzież gry na flażolecie i innych dętych instrumentach. W wolnych chwilach pasjonuje się wędkarstwem.
Mariusz Sprutta - gitara basowa, śpiew. Fascynuje się muzyką (brzmienia niskie), górami (wspinaczka lodowa i himalaizm) i whisky (smakowanie).
Michał Jankowski - gitara akustyczna. W zespole jest najdłużej, bo od początku jego działalności. Obecnie jest jedynym z założycielskiego składu. Anglista, leksykograf i informatyk, współautor wielu słowników i książek, zapalony pingpongista.
Tomasz Urban - skrzypce. Skrzypek jedyny w swoim rodzaju, błyskotliwie gra tematy celtyckie i bluegrassowe okraszając stylowe melodie jazzową improwizacją. Prezes klubu cyklistów.
Witold Wojtkowiak - perkusja. Absolwent Akademii Muzycznej w klasie perkusji, wzięty muzyk studyjny i sesyjny, doświadczony aranżer i nauczyciel. Gra żywe, ale jednocześnie wyjątkowo precyzyjne (sterylne) rytmy.
Z JRM ściśle współpracują:
Artur Grudziński - pianino, instrumenty klawiszowe. wszechstronny pianista, instrumentalista studyjny i aranżer. Napisał 150 kompozycji: piosenek, ilustracji filmowych i reklam oraz 2200 aranżacji, jest autorem i współautorem muzycznych programów telewizyjnych.
Diarmiud Johnson - flety, flażolety. Do zespołu dołączył jesienią 2007 roku i grywa z JRM gościnnie. Jest uznanym instrumentalistą wywodzącym się ze środowiska muzyków takich grup jak Altan, Chieftains, Dé Danann, Lúnasa czy Wild Geese. Jest poetą, dziennikarzem, wydawcą, tłumaczem literatury celtyckiej i nauczycielem języków celtyckich.
Krzysztof Łangowski - gitara elektryczna, realizacja dźwięku i nagrań. Błyskotliwy gitarzysta i specjalista od dźwięku. Pracuje jako realizator dźwięku w studio filmowym i w firmie nagłośnieniowej. Współtworzy własny projekt muzyczny - Mindtwister.
Od jesieni 2007 roku zespół pracuje w studio nad materiałem, który chciałby zaprezentować w albumie CD pt. Cosa gan bhróga. Część nowego repertuaru JRM wykonuje już podczas swoich koncertów i będzie też go prezentować w marcu. Materiał ten to mieszanka oryginalnych kompozycji i standardów, np, Keep free this salmon & Haste To The Wedding - dwa jigi: jeden napisany przez Krzysztofa Ryszarda Brycha połączony z drugim tradycyjnym jigiem; From Highland to Arabia - reel w szetlandzko-szkocko-irlandzkim klimacie z arabskim pierwiastkiem, kompozycja Mariusza Sprutty, utwór dedykowany Rory'emu Dallasowi Allardice'owi, obecnie liderowi Next Flight Out, Szkotowi, który założył JRM i osiadł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich; The Black Piper & The Golden Bird Story - walc walijski i walc w stylu bretońskim napisany przez Krzysztofa Ryszarda Brycha; Black Bird - slip jig, kompozycja Krzysztofa Ryszarda Brycha, Cosa gan bhróga - gaelicki song i jego instrumentalny jazz-rockowy groove.
Toruń - Lá Fhéile Pádraig - Piwnica Pod Aniołem, Rynek, 20.00