19 marca 2009 (czwartek)

Bydgoscy mistrzowie malarstwa

"Pokaz przypomina dorobek malarzy związanych z bydgoskim środowiskiem artystycznym. Urodzony w Bydgoszczy, wykształcony w Berlinie, profesor Pruskiej Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu - Maksymilian Antoni Piotrowski - zasłynął przede wszystkim realistycznymi wizerunkami mieszczańskimi, utrzymanymi w duchu biedermeieru.

Twórcą, który zyskał rozgłos o wymiarze europejskim, m.in. dzięki zaangażowaniu w działalność awangardowego ugrupowania artystycznego „Berliner Sezession”, jest Walter Leistikow. Na ekspozycji obejrzeć można charakterystyczne dla malarza nastrojowe pejzaże, stylistycznie pokrewne secesji. Szczególną dynamiką wyróżnia się działalność plastyków bydgoskich w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Czynni tu byli wówczas twórcy związani z Państwową Szkołą Przemysłu Artystycznego, przybyli z różnych ośrodków Polski: Bronisław Bartel, Leon Dołżycki, Karol Mondral i Antoni Procajłowicz. Na uwagę zasługują realizacje przybliżające ikonografię Bydgoszczy. Charakterystyczne motywy miejskie, takie jak kościół farny czy tzw. Wenecja bydgoska, to często utrwalane tematy w malarstwie Piotra Chmury, Franciszka Gajewskiego i Jerzego Rupniewskiego. Twórczość każdego z tych malarzy, wypowiadających się w starannie wypracowanej, własnej formule, składa się na zróżnicowany, bogaty obraz środowiska artystycznego Bydgoszczy od połowy XIX wieku do roku 1939 roku." [Inga Kopciewicz]

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy


ostatnia zmiana: 2009-03-10
Komentarze
Polityka Prywatności