22 marca 2010 (poniedziałek), godz. 19:00

Toruńskie Spotkania Kultury Studenckiej - Noc Teatru

Dzień Teatru, w ramach IV Toruńskich Spotkań Kultury Studenckiej, odbędzie się 22 marca 2010 roku w klubie OdNowa. Będzie to okazja do zapoznania się z twórczością teatrów wywodzących się ze środowiska studenckiego, dlatego też tego dnia nie powinien przegapić żaden miłośnik teatru. Tak jak w ubiegłym roku, na scenach toruńskiej OdNowy, zobaczymy różnorodne spektakle.

Wystąpią:

 

TEATR NOWEJ SZTUKI (Gliwice)

Teatr Nowej Sztuki istnieje 8 lat. Poszukiwania formalne, eksploracja na styku literatury i sceny, nowe środki wyrazu – to wszystko stanowi obszar jego zainteresowania. Założycielem i szefem Teatru jest Dariusz Jezierski. W ramach TNS działa Studio Teatralne Pro Forma. Jak nazwa wskazuje na drodze eksperymentu dopracowuje się ono nowych, własnych środków wyrazu. Teatr współpracuje z polskimi autorami, a także prowadzi teatralne poszukiwania w dziedzinie pracy z niepełnosprawnymi, w ramach których w lutym zrealizowana w Zamościu projekt „Teatr wspólny”, który otrzymał grant w konkursie Akademii Orange (z ponad 600 wniosków nagrodzono jedynie 31). Do innych osiągnieć grupy należą m.in. nagrody na festiwalach w Moskwie, Mińsku i w Rzeszowie.

 

Ostatnia premiera - „Wściekły pies” - na podstawie kontrowersyjnego reportażu Wojciecha Tochmana z książki pod tym samym tytułem, to całkowite nowum na polskich scenach pod względem tematu i formy. Spektakl ukazuje batalię człowieka rozdartego między głęboką wiarą a własną seksualnością. Konflikt jaki nim targa nie może znaleźć rozstrzygnięcia. Wybór, jakiego dokonuje bohater jest wyborem koniecznym i już tylko przez to tragicznym. "Wściekły pies", to przesycona głębokim humanizmem wizja człowieczeństwa w wymiarze jednostki. Każdy z nas toczy bowiem swoją własną walkę. Zmieniają się tylko realia. Po obejrzeniu spektaklu nie da się o tym zapomnieć.

 

Spektakl Teatru Nowej Sztuki to pierwsza próba przeniesienia otworów Wojciecha Tochmana na scenę. W rolę księdza wciela się Kamil Frey, wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralny Kufer w Mińsku (Białoruś). Przedstawienie zbiera znakomite recenzje. Toruń będzie pierwszym miejscem prezentacji po premierze.

 

TEATR SŁOMKA (Toruń)

„Słomka” to grupa amatorów, studentów przeróżnych kierunków, często nie powiązanych w żaden sposób z teatrem. „Szwedzki stół” to jak na razie jedyny spektakl grupy. Jest to opowieść o losie w świecie kulinarnym. Spektakl stanowi świetną okazję do bliższego zapoznania się z przeżyciami paprykowego koreczka czy czekoladowej babeczki, które niekiedy bawią, niekiedy wzruszają, a niekiedy coś nam przypominają.

 

TEATR KONTEMPLUJĄCY (Słupsk)

Teatr został powołany do życia w 2004 roku przy Klubie Garnizonowym w Słupsku,

z którym współpracował do 2009 roku. Od początku działalności zespół stanowili studenci

i absolwenci Akademii Pomorskiej w Słupsku, którzy dzięki swoim zróżnicowanym zainteresowaniom stworzyli nietuzinkową atmosferę pracy. Osoby studiujące muzykę, historię, filologię polską,filologię angielską, filozofię, a nawet informatykę, połączyło zamiłowanie do teatru. KontemPlujący nieustannie poszukują nowych form wyrazu. Eksperymentują ze słowem, ruchem, muzyką. Sięgają po różne środki ekspresji twórczej. Tworzą spektakle i happeningi. Swoich sił próbują przeglądach, festiwalach i warsztatach

w całej Polsce. Przedstawienie „Cogito Incognito” to oniryczny, pełen napięcia i niepokoju spektakl, inspirowany szkicami i obrazami Witkacego, za pomocą plastycznej formy opowiada o poszczególnych etapach życia, o pragnieniach i obawach ludzkich.

 

Nawet gdybym był najlepszym w świecie, jestem i będę tylko kłębowiskiem walczących ze sobą istnień aż w nieskończoność. Taki sam okrutny jest świat wewnątrz indywiduum jak i poza nim.

 

„Witkacy”

Scenariusz: Joanna Stoike-Stempkowska wraz z zespołem, reżyseria: Joanna Stoike-Stempkowska, muzyka: Michael Andrews, "Donnie Darko" soundtrack, występują: Agnieszka Bednarek, Żaneta Mroczyńska, Kamil Kierszniewski, Bartosz Pakuła, Norbert Jaszkul. Premiera 15 września 2007. Spektakl był nagradzany na festiwalach w Słupsku, Wejherowie i Warszawie.

 

TEATR KREATURY (Gorzów Wielkopolski)

Stowarzyszenie "Teatr Kreatury" (dawniej Teatr Małych Form "Truskaweczki") działa przy Grodzkim Domu Kultury w Gorzowie od września 1992. Reżyserem, kierownikiem artystycznym, a także założycielem teatru jest Przemek Wiśniewski. Skład zespołu tworzą studenci oraz inne Kreatury. Teatr Kreatury na przestrzeni 18 lat brał udział w wielu festiwalach i przeglądach teatralnych w całej Polsce (m.in.: Reminiscencje Teatralne w Krakowie, Łódzkie Spotkania Teatralne, OFF Konfrontacje w Lublinie i Gardzienicach, MASKI w Poznaniu, KONTRAPUNKT w Szczecinie).

 

Krakowski pisarz młodego pokolenia - Sławomir Shuty - opisał życie w średnim mieście. Na podstawie jego"Cukru w normie" Przemysław Wiśniewski i jego Teatr Kreatury przygotował spektakl "Miejski kraul". Publiczność ogląda sceny z życia mieszkańców zwyczajnego blokowiska. Podpatrują ich podczas rozmów, kłótni, dyskusji na tematy ważne i bardzo ważne. Widzowie uczestniczą w ich życiu i biernie obserwują dylematy bohaterów, którzy stają w sytuacjach wcale nie aż tak bardzo nam obcych. Jak wyglądają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w polskim domu, jak rodzice rozmawiają z dorastającymi dziećmi.W oszczędnej scenografii obserwować można świetnych aktorów, którzy od lat zgarniają nagrody na festiwalach off owych. Zasłużenie. Bo żonglują nastrojami i emocjami mistrzowsko, a przy okazji dają widzowi chwilę na zastanowienie. (Gazeta Wyborcza lipiec 2006)

 

„Miejski kraul” (w oparciu o opowiadania Sławomira Shuty), premiera marzec 2006. Reżyseria: Przemek Wiśniewski, scenografia: Zbigniew Siwek, opracowanie muzyczne: zespół i Kawałek Kulki, obsada: Marta Andrzejczyk, Justyna Cieciura, Ewa Pawlak, Przemek Wiśniewski.

 

TEATR NIE MA (Szczecin)

Teatr działa od 1999 roku w Szczecinie. Od początku opiekę sprawuje nad nim Tatiana Malinowska – Tyszkiewicz, absolwentka Moskiewskiego Instytutu Teatralnego,

a obecnie reżyser w Teatrze Polskim w Szczecinie. Teatr „Nie Ma” zrealizował dotychczas kilkadziesiąt spektakli, zdobywając nagrody na przeglądach w kraju jak i za granicą m.in.

w Moskwie, Lwowie, Pradze i Starslund.

 

Podczas Dnia Teatru zaprezentowany zostanie spektakl „Kroki” na podstawie tekstu Antonia Alamo.

 

Sprawa porozumiewania się jest ciężką spawa - czasami wręcz niemożliwą. A jednak, kiedy ten kontakt się nawiązuje - powstają inne komplikacje – na przykład majtki w umywalce lub szklanka...

 

Reżyseria: Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz Tłumaczenie: Rubi Birden Występują:

Marta Jesswein, Aleksandra Witek, Ewa Posyniak, Aleksandra Kudaj Film: Karolina Grzeszczuk opracowanie dźwiękowe: Sławomir Flis PREMIERA: 12.03.2010 r. - ACK


Miejsce: OdNowa, ul. Gagarina 37a

Start: godz. 19.00


ostatnia zmiana: 2010-03-19
Komentarze
Bydgoszcz-Toruń, kujawsko-pomorskie - nadchodzące imprezy i wydarzenia
06 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Bydgoszczy!
07 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
THE ANALOGS | Toruń
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - KARNET VIP
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - PIĄTEK
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 16:00
Zumba Masterclass + Afterparty AVA 3.0 | Bydgoszcz
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - SOBOTA
15 grudnia 2024 (niedziela), godz. 20:00
O.S.T.R XX/SENTYMENTALNIE 2024 ROZDZIAŁ II | Toruń
30 grudnia 2024 (poniedziałek), godz. 16:00
Kolędy Świata – Koncert świąteczny
30 grudnia 2024 (poniedziałek), godz. 16:00
Kolędy Świata – Koncert świąteczny
Polityka Prywatności