13 czerwca 2010 (niedziela)

Ostatni dzień wystawy Janusza Kaczmarskiego "Malarstwo i rysunek"

Muzeum Okręgowe zaprasza na retrospektywną wystawę twórczości prof. Janusza Kaczmarskiego. Pokaz prac przybliża oeuvre wybitnego malarza i cenionego pedagoga. Dorobek - obejmujący nie tylko dzieła malarskie, ale też znane dotąd jedynie wąskiemu gronu prace rysunkowe - pozwala prześledzić fascynacje oraz poszukiwania artystyczne twórcy, realizowane w ramach poszczególnych, uporządkowanych tematów. 13 czerwca ostatni dzień wystawy.

Obok studiów postaci, w tym autoportretów, a także martwych natur i wnętrz pracowni, odnajdziemy prace będące bezpośrednią reakcją malarza na zaistniałą sytuację społeczną czy polityczną.

Podejmując różnorodne wątki artysta zawsze pozostawał wierny figuracji i odwołaniom do tradycji malarstwa. O swoich przekonaniach mówił: Moje widzenie świata widzialnego i niewidzialnego się zmienia, ale dążenie jest jedno - do prawdy. Dążenie to jest nieskończone, absolutnie nieskończone, bo nie można osiągnąć prawdy ostatecznej. Stąd moja wierność temu, co chyba mogę nazwać realizmem - rejestrowanie tego, co widzialne - i dążenie do zrozumienia świata.

Z natury, w którąkolwiek by spojrzeć stronę wyłania się nieskończoność" zauważył J.W. Goethe. Rzeczywiście - praca z naturą to nieustanne uchylanie zasłony na kolejne, nieoczekiwane perspektywy i nie sądzę, aby je można było wyczerpać. Na ekspozycji zobaczyć będzie można dzieła artysty pochodzące z jego pracowni oraz z kolekcji polskich muzeów i galerii. Janusz Kaczmarski edukację artystyczną rozpoczął w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie oraz w Kijowskim Instytucie Sztuk Pięknych, uzyskując w 1956 r. dyplom w pracowni prof. Aleksieja Szowkunienki.

W latach 1962-1976 prezentował swoje prace w ramach wystaw Grupy Malarzy Realistów. Uczestniczył w licznych ogólnopolskich ekspozycjach problemowych oraz w pokazach sztuki polskiej na całym świecie. W latach 80. brał udział w bojkocie oficjalnej kultury w Polsce, prezentując swe prace jedynie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i za granicą. Był autorem wielu recenzji z wystaw publikowanych w „Przeglądzie Artystycznym", redagował też "Polish Art Review" - angielskojęzyczny kwartalnik poświęcony sztuce polskiej. Kilkakrotnie pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego ZPAP. Ponadto zajmował się pedagogiką artystyczną, kształcąc w zakresie malarstwa studentów uczelni Drezna, Wrocławia, Torunia i Olsztyna. Inga Kopciewicz

Miejsce: Czerwony Spichrz, ul. Mennica 8a, Wyspa Młyńska


ostatnia zmiana: 2010-04-08
Komentarze
Polityka Prywatności