13 kwietnia 2011 (środa)

Pamięci profesora Artura Hutnikiewicza

13 kwietnia dla upamiętnienia szóstej rocznicy śmierci Profesora Artura Hutnikiewicza odbędzie się spotkanie z prof. Jarosławem Ławskim z Uniwersytetu w Białymstoku.

5. z cyklu jubileuszowy „Wykład Artur Hutnikiewicz in memoriam” pt. "Polski wiek XIX - koniec lektury?" będzie miał miejsce w Sali Kolumnowej Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ul. Wysokiej 16. Początek o godz. 17.00. Wykłady organizuje Fundacja im. Artura Hutnikiewicza.

W niedzielę 17 kwietnia w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (ul. Panny Marii 2 w Toruniu) o godz. 13.15 w intencji Śp. Profesora zostanie odprawiona msza święta.

Prof. Artur Hutnikiewicz wybitny literaturoznawca, pracownik UMK od samego początku Uczelni i Honorowy Obywatel Torunia urodził się we Lwowie w 1916 r. Stanowisko starszego asystenta w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej na UMK otrzymał w 1946 roku. Przeszedł wszystkie szczeble kariery uniwersyteckiej: doktoryzował się w 1948 r. rozprawą o twórczości Żeromskiego, w 1962 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1973 r. profesorem zwyczajnym. W latach 1956-58 był prodziekanem Wydziału Humanistycznego, do 1968 r. kierownikiem Katedry Literatury Polskiej XX w., następnie w latach 1973-86 kierownikiem Zakładu Historii Literatury Polskiej, a od 1980 r. do 1986 r. dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Przez wiele lat działał w Towarzystwie Naukowym w Toruniu, w Radzie Naukowej Instytutu Badań Literackich oraz w Komitecie Nauk o Literaturze PAN. Jest też członkiem honorowym Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz Towarzystwa im. Stefana Żeromskiego. W 1993 r. wstąpił do reaktywowanej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

W swoim dorobku miał ponad 200 rozpraw i esejów, m.in. studium "Żeromski i naturalizm", rozprawę "Twórczość literacka Stefana Grabińskiego (1887-1936)", wielokrotnie wznawianą monografię "Stefan Żeromski" oraz kompendium wiedzy o literaturze XX w. "Od czystej formy do literatury faktu". Krytycznie nastawiony do rzeczywistości powojennej, nie był ulubieńcem peerelowskich władz. Kilkakrotnie zabierano mu paszport, odmawiano prawa wyjazdu z kraju, cenzurowano teksty.

Wykształcił 450 magistrów filologii polskiej, 12 doktorów i 8 doktorów habilitowanych. Uwielbiał uczyć. Jego nazwisko wymienił wśród najbardziej znaczących dla polskiej nauki Jan Paweł II podczas pobytu na toruńskim UMK w czerwcu 1999 r.

Prof. Hutnikiewicz zmuszony po studiach do opuszczenia ukochanego Lwowa, zawsze podkreślał swoje ogromne przywiązanie do Torunia, o którym mawiał "moje małe miejsce na ziemi, mój dom".

ostatnia zmiana: 2011-04-13
Komentarze
Polityka Prywatności