Postmodernizm w sztuce i architekturze - to kolejny wykład - dyskusja w ramach Czwartków z filozofią. Prelegentem będzie prof. dr hab. Andrzej Szahaj z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Centrum Kultury Dwór Artusa, Toruń Rynek Staromiejski 6, Kafeteria Struna światłą. WSTĘP WOLNY
Istnienie postmodernizmu w sztuce i architekturze jest sprawą, która od lat budzi liczne kontrowersje. Choć odwołania do postmodernizmu zyskały trwałe miejsce w dyskusjach nad współczesnością, to niepewny jest moment jego powstania, niejasne - cechy charakterystyczne. Kluczem do rozjaśnienia tego zagadnienia jest z pewnością identyfikacja modernizmu. Także i tu rodzą się jednak liczne wątpliwości. Zadaniem wykładu będzie przedstawienie proponowanych w humanistyce współczesnej sposobów ich pozbycia się, poprzez precyzyjne uchwycenie specyfiki obu wspomnianych nurtów: modernizmu i postmodernizmu. Zadania podejmie się profesor toruńskiego UMK - prof. dr hab. Andrzej Szahaj.
Prof. dr hab. Andrzej Szahaj - filozof, Kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii UMK, Dziekan Wydziału Humanistycznego toruńskiego uniwersytetu. Autor licznych rozpraw poświęconych filozofii kultury i filozofii polityki, znawca postmodernizmu, dzięki jego przekładom dostępne stały się w Polsce prace współczesnych filozofów amerykańskich (m.in. Richarda Rorty'ego). Najważniejsze monografie: Ironia i miłość. Neopragmatyzm Richarda Rorty'ego w kontekście sporu o postmodernizm (1996, 2002), Jednostka czy wspólnota? Spór liberałów z komunitarystami a ‘sprawa polska' (2000, 2006), Zniewalająca moc kultury. Artykuły i szkice z filozofii kultury, poznania i polityki (2004), E Pluribus Unum? Dylematy wielokulturowości i politycznej poprawności (2005, 2006), Teoria krytyczna szkoły frankfurckiej (2008). Wraz z prof. Markiem Jakubowskim, który był gościem poprzedniego Filozoficznego czwartku, opublikował również pracę Filozofia polityki (2005, 2006), która weszła do kanonu podręczników akademickich.
dodane przez Artus