24 maja 2012 (czwartek)

NADZWYCZAJNY GOŚĆ NA NADZWYCZAJNYM KOLOKWIUM

Łukasz Żelechowski, pierwszy na świecie niewidomy zdobywca Elbrusa, wykładający w ramach zdalnego kursu pod nazwą „Uniwersalne środowisko nauczania” na UMK, dziennikarz, artysta i nauczyciel, będzie gościem Nadzwyczajnego Czwartkowego Kolokwium Fizycznego w Centrum Optyki Kwantowej UMK w dniu 24 maja.

Łukasz Żelechowski jest postacią nietuzinkową. W ostatnim czasie za zdobycie Aconcagui wraz z Piotrem Pogonem otrzymał Travelera 2011, tzw. Oskara Podróżniczego, w prestiżowym konkursie National Geographic (kategoria Wyczyn Roku).

W Toruniu pojawi się w związku z uczestnictwem w jednej z odsłon projektu pt. „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UMK w Toruniu w dziedzinach matematyczno-przyrodniczych” (http://www.projekt-wzrost.umk.pl/), czyli w działaniach wspierających wykorzystanie oferty dydaktycznej przez studentów niepełnosprawnych (http://www.projekt-wzrost.umk.pl/dwwodpsn/). W zdalnym kursie dla pracowników i doktorantów UMK (http://www.uniwersalne.umk.pl/) jest jednym z prowadzących wykłady (bierze w nim udział również Janina Ochojska, prezes PAH-u).

W najbliższy czwartek Łukasz Żelechowski wygłosi prelekcję pt. Audiodeskrypcja jako nowy standard przełamywania barier informacyjnych. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w sali audytoryjnej Centrum Optyki Kwantowej Instytutu Fizyki UMK (przy ul. Grudziądzkiej 5 w Toruniu). Wstęp będzie wolny.

Podczas kolokwium odbędzie się otwarte Zebranie Oddziału Kujawsko -Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Streszczenie wykładu

Słowo "audiodeskrypcja" potraktowane będzie nieco prowokująco. Poruszone będą jej aspekty w najprostszym ujęciu, tj. audiodeskrypcja jako opis narracyjny do filmów stanowiący integralną ścieżkę audio, odtwarzaną opcjonalnie. 

Przedstawione będą również zagadnienia tyfloinformatyki i jej nieustannej ewolucji, jaka odbywa się bezpośrednio na naszych oczach, pokazując jej najnowsze osiągnięcia,  jak np. zdolność obsługi ekranów dotykowych metodami bezwzrokowymi. 

Ponadto, skupiając się na tyfloinformatyce, zostaną omówione i pokazane na konkretnych przykładach techniki pracy bezwzrokowej, napotykające na niejednokrotnie dość znaczne bariery informacyjne, jak chociażby niedostępne strony internetowe, czy dokumenty związane z brakiem stosowania powszechnie obowiązujących standardów redagowania publikacji elektronicznych z zachowaniem kompatybilności z oprogramowaniem udźwiękawiającym platformy Windows, Linux Symbian, OSX oraz Los.

Zostaną również zaproponowane pewne rozwiązania mające na celu ułatwienie funkcjonowania osób niewidomych w codziennym życiu ze szczególnym naciskiem na zapobieganie tzw. społecznemu wykluczeniu cyfrowemu, którego groźba jest coraz bardziej realna. 

Większość wykładu będzie miało charakter demonstracyjny, gdyż konkretne przykłady najpełniej oddadzą sedno podejmowanych zagadnień.


ostatnia zmiana: 2012-05-22
Komentarze
Polityka Prywatności