15 października 2014 (środa), godz. 16:00

O NAUCE I RELIGII W UMK

Na cykl seminariów poświęconych nauce i religii zaprasza wszystkich zainteresowanych redakcja polsko-hiszpańskiego czasopisma „Scientia et Fides” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Inauguracja spotkań już 15 października.

Otwarte seminaria będą poświęcone zagadnieniom relacji nauki i religii, wyzwaniom i perspektywom dialogu, jakie otwierają się wraz z nowymi odkryciami naukowymi i ich filozoficznymi interpretacjami.

Regularne spotkania, które poprowadzą profesorowie z różnych wydziałów UMK oraz zaproszeni wykładowcy z całej Polski i Europy, będą nawiązywały do najnowszych kwestii, będących przedmiotem dyskusji we współczesnej nauce i teologii. Wśród prelegentów tegorocznej edycji (2014/2015) znajdują się m.in. profesorowie: Javier Sanchez-Canizares (Hiszpania), Grzegorz Karwasz (UMK), Pablo Blanco (Hiszpania), Paweł Kawalec (KUL), Janusz Mączka (Copernicus Centre, Kraków).

Pierwsze seminarium w środę 15 października (o godz. 16.00) poprowadzi prof. Marek Szulakiewicz, kierownik Katedry Teorii Kultury i Religii na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UMK. Tytuł spotkania: "Redukcjonizm metafizyczny a choroby kultury współczesnej". Miejsce: sala IIA na Wydziale Teologicznym UMK (ul. Gagarina 37 w Toruniu). Wstęp jest wolny.

Międzynarodowe czasopismo Scientia et Fides ukazuje się na Wydziale Teologicznym UMK i jest dostępne w systemie open accessna platformie czasopism UMK. Jest ono owocem podpisanego porozumienia między Uniwersytetem Nawarry w Pampelunie a UMK.

Założeniem międzynarodowej redakcji jest stworzenie forum wymiany myśli na tematy dotyczące relacji między nauką a wiarą. Artykuły publikowane są w językach kongresowych, z tej racji, że nie istnieje wiele czasopism na świecie, które zajmowałyby się systematycznie tą tematyką. Z tego również powodu redakcja czasopisma jest międzynarodowa i obejmuje badaczy z Hiszpanii i Polski: Pampeluny (gdzie działa międzynarodowa grupa badawcza Ciencia, Razon y Fe - CRYF) i Torunia, a towarzyszy temu również "interdyscyplinarność" w gronie redakcyjnym, ponieważ zasiadają w tym gremium zarówno fizycy, biolodzy, jak i teolog.

Niebawem ukaże się trzeci numer poświęcony zagadnieniom neuronauk: "Umysł a mózg".

Warto przy tej okazji dodać, że Wydział Teologiczny otrzymał niedawno grant z USA (AnalyticTheology Grant) na rozwijanie tego rodzaju tematów.


opublikowano: 2014-10-10
Komentarze
Polityka Prywatności