„Siedmiu grzechów głównych polskiej klasy politycznej wobec wyborców, wyborów i prawa wyborczego” będzie dotyczył tegoroczny Wykład im. prof. dr. Wacława Komarnickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Prelekcję na ten temat wygłosi prof. Zbigniew Witkowski, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego UMK (5 lutego na Wydziale Prawa i Administracji UMK).
Organizatorami wydarzenia są Centrum Studiów Wyborczych UMK
i Państwowa Komisja Wyborcza.
Tradycyjnie już wykład odbędzie się w pierwszy czwartek lutego z okazji Światowego Dnia Wyborów (w tym roku będzie obchodzony po raz X). Początek wykładu o godz. 16:00 w sali posiedzeń Rady Wydziału Prawa i Administracji UMk przy ul. Bojarskiego 3 w Toruniu. Wstęp jest wolny.
Prof. Wacław Komarnicki (1891-1954) ukończył studia prawnicze i filozoficzne na Uniwersytecie Lwowskim i Uniwersytecie w Dorpacie. Po uzyskaniu tytułu doktora nauk prawnych odbył studia uzupełniające na Uniwersytetach w Rzymie i w Paryżu. W 1921 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w dwa lata później zwyczajnym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Kierował Katedrą Prawa Państwowego i Nauki o Państwie (1921-39). W latach 1924-1927 był dziekanem Wydziału Prawa. Oprócz Uniwersytetu Wileńskiego, wykładał również w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie (1929-39), a także w St. Andrews University, Oxfordzie, Polskiej Szkole Nauk Politycznych w Londynie, Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego.
Był działaczem politycznym. Jako poseł na Sejm (1928-35) zajmował się głównie problematyką konstytucyjną i oświatową. Nawoływał do rewizji konstytucji, ordynacji wyborczej i ustawy o uczelniach wyższych. Krytykował konstytucję kwietniową. Był ministrem sprawiedliwości w Rządzie Londyńskim (1942-XI 1944) oraz członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.