Prof. Marian Grabowski poprowadzi interdyscyplinarne seminarium, które odbędzie się w środę 27 maja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach cyklu „Scientia et Fides”.
Wykład pt. "Profile nicości" rozpocznie się o godz. 16:00 w sali IIa Wydziału teologów przy ul. Gagarina 37. Wstęp jest wolny.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach grantu z Fundacji Templetona i Copernicus Centre z Krakowa.
Więcej o prelekcji: pojęcie nicości jest pojęciem tyle osobliwym, co kłopotliwym. Tego, co ono oznacza, nie potrafimy ani sobie wyobrazić, ani doświadczyć, ani adekwatnie skonceptualizować. Filozofowie zmagają się z nim od Parmenidesa, Platona przez scholastyków aż po Hegla, Heideggera. Czy Biblia, konkretnie jej pierwsze i drugie zdanie może mieć tu coś do powiedzenia? Filozoficzna interpretacja drugiego zdania Genesis ogniskuje uwagę na negatywach bytu w taki sposób, że staje się ona inspiracją dla metafizyki, filozofii Boga i filozofii przyrody. W tej ostatniej otwiera nową perspektywę w refleksji nad osiągnięciami i problemami matematyki i fizyki. Pozwala rozważać konkretne obiekty matematyczne i zjawiska fizyczne (przykładowo: liczby normalne, indetermiznizm kwantowy) jako przypadki współwystępowania tego, co bytowo pozytywne i negatywne.
Uczelnia przypomina, że cykl poświęconych nauce i religii seminariów pt. "Scientia et Fides" jest organizowany przez redakcję polsko-hiszpańskiego czasopisma "Scientia et Fides". Pismo ukazuje się na Wydziale Teologicznym UMK jako swego rodzaju "owoc" podpisanego porozumienia między Uniwersytetem Nawarry w Pampelunie a UMK. Jest dostępne w systemie open access na platformie czasopism UMK. Stanowi ono forum wymiany myśli na tematy dotyczące relacji między nauką a wiarą. Artykuły publikowane są w językach kongresowych, z tej racji, że nie ma zbyt wielu innych publikacji na świecie, które zajmowałyby się systematycznie tą tematyką. Z tego również powodu redakcja czasopisma jest międzynarodowa i obejmuje badaczy z Hiszpanii i Polski: Pampeluny (gdzie działa międzynarodowa grupa badawcza Ciencia, Razon y Fe - CRYF) i Torunia. Towarzyszy temu również "interdyscyplinarność" w gronie redakcyjnym.