Uroczyste posiedzenie Senatu, pochód jazzowy, otwarcie wystawy „Nad złoto cenniejsze…” i koncerty – to najważniejsze wydarzenia obchodów jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Główną część uroczystości zaplanowano na 14 czerwca.
O godz. 15:00 odbędzie się uroczyste, nadzwyczajne posiedzenie Senatu UMK, który w towarzystwie Orkiestry Wojskowej i Chóru Akademickiego przejdzie pod pomnik Mikołaja Kopernika, gdzie potrwają obrady. W programie posiedzenia znajdzie się m.in. wręczenie tytułu Honorowego Profesora UMK oraz Ambasadora UMK.
Kolejna część obchodów rozpocznie się o godz. 16:30 na Bielanach. Przy klubie Od Nowa uformuje się jubileuszowy pochód jazzowy. O godz. 17:00, po krótkim występie zespołu Leliwa Jazz Band, korowód przejedzie w stronę pl. Teatralnego specjalną trasą tramwajową. Oprócz nowych składów wyjedzie na nią również turystyczna "setka", czyli pochodzący z lat 60. zabytkowy wagon tramwajowy.
Ok. godz. 17:40 pochód dotrze do sceny na Rynku Staromiejskim, gdzie najpierw usłyszymy koncert jazzowy, a od godz. 18:00 - występy muzyków związanych z toruńską uczelnią. Zagrają: Tortilla, Mariusz Lubomski, Paraliż Band, Tomasz Organek, Czaqu oraz Sławek Wierzcholski z zespołem. Koncert poprowadzą znany satyryk Rafał Bryndal i Niko Niakas, aktor Teatru im. Wilama Horzycy.
Uroczystości jubileuszowe zakończy pokaz sztucznych ogni na Bulwarze Filadelfijskim (godz. 22:15).
Obchodom towarzyszyć będzie wyjątkowa wystawa "Nad złoto cenniejsze… Skarby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika", którą od 14 do 30 czerwca będzie można oglądać w Ratuszu Staromiejskim.
W ramach ekspozycji po raz pierwszy zaprezentowane zostaną w komplecie ocalałe woluminy wchodzące w skład Srebrnej Biblioteki. To zabytek unikatowy w skali światowej, a tworzące go oprawy są niezwykle cenne. 12 z 15 XVI-wiecznych srebrnych opraw od 1947 r. znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej UMK, pozostałe przyjadą do Torunia z Biblioteki Narodowej w Warszawie, Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Warto dodać, że oprawy warszawska i krakowska w przeszłości także należały do toruńskiej Biblioteki.
Na wystawę w Ratuszu Staromiejskim złożą się również najcenniejsze średniowieczne rękopisy i druki renesansowe ze zbiorów uniwersyteckiej książnicy. Publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. słynną "Apokalipsę" Heinricha von Heslera oraz pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium libri VI".
Kuratorami ekspozycji są dr Krzysztof Nierzwicki, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej oraz dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Program obchodów jubileuszu 70-lecia UMK.