Na IX Wykład im. Aleksandra Nagajewa nt. Twierdzeń Granicznych Teorii Prawdopodobieństwa w 10. rocznicę Jego śmierci, zaprasza w środę 17 czerwca Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Prelekcję pt. "On spectral covariances and memory properties for random processes and fields with infinite variance" poprowadzi prof. Vygantas Paulauskas z Uniwersytetu Wileńskiego. Początek o 15:30 w sali konferencyjnej Wydziału Matematyki i Informatyki UMK przy ul. Chopina 12/18. Wstęp jest wolny.
W tym roku Wykład im. Nagajewajest częścią konferencji "Prawdopodobieństwo, analiza stochastyczna i statystyka. 40 lat seminarium probabilistycznego w Toruniu" (w godz. 9:00-16:30). Bezpośrednio przed prelekcją (o godz. 14:30) dr Joanna Karłowska-Pik przedstawi "Wspomnienie o Tomaszu Schreiberze w 40. rocznicę urodzin", a o godz. 15:00 Aleksander Zajgrajew zaprezentuje "Wspomnienie o Aleksandrze Nagajewie w 10. rocznicę śmierci".
Tomasz Schreiber był błyskotliwym matematykiem, w 2009 r. otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego jako najmłodszy pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, zmarł w 2010 roku w wieku zaledwie 35 lat po ciężkiej chorobie.
Prof. Schreiber należał do grona najzdolniejszych pracowników naukowych młodego pokolenia na UMK. Już jako uczeń IV LO w Toruniu zdobył złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Hongkongu. Po skończeniu w 1999 r. studiów matematycznych i informatycznych na UMK zaczął publikować pierwsze prace naukowe, które od razu przyniosły mu uznanie. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia, które uzyskał, m. in. nagroda MNiSW za pracę doktorską, nagroda im. K. Kuratowskiego
dla młodych matematyków, stypendium dla młodych naukowców Fundacji Nauki Polskiej, stypendium Instytutu Matematycznego PAN, stypendium im. Prof. S. Saksa Fundacji Matematyków Wrocławskich i inne.
W roku 2001 obronił pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. A. Nagajewa, w roku 2007 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2009 r. został profesorem nadzwyczajnym UMK. Rada Wydziału Matematyki i Informatyki przygotowywała wniosek o nadanie mu tytułu naukowego profesora. W wieku trzydziestu kilku lat był już cenionym w skali międzynarodowej specjalistą w zakresie geometrii stochastycznej, zapraszanym do współpracy do ośrodków matematycznych w Anglii, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech i USA oraz do wygłoszenia wykładów na prestiżowych konferencjach. Jego główną specjalnością naukową była teoria prawdopodobieństwa, a w szczególności geometria stochastyczna. Publikował również prace na pograniczu geometrii stochastycznej i matematycznych podstaw fizyki statystycznej oraz prace informatyczne poświęcone sieciom neuronowym. Na swoim wydziale rozwijał nową specjalność naukową i dydaktyczną dotyczącą sieci neuronowych. Był również jednym z organizatorów i wykładowców warsztatów dla uzdolnionej młodzieży prowadzonych w ramach Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Aleksander Wiktorowicz Nagajew był profesorem UMK w latach 1994-2005. Urodził się w 1937 r. w ZSRR. Ukończył Taszkiencki Uniwersytet Państwowy (1960 r.), gdzie również obronił rozprawę doktorską. Habilitował się w 1972 r. na Leningradzkim Uniwersytecie Państwowym. W 2000 r. otrzymał nominację profesorską. Zmarł w 2005 r. w Wiedniu.
Warto przypomnieć, że podczas XXVI European Meeting of Statisticians (Toruń 2006) odbyła się specjalna sesja poświęcona pamięci i osiągnięciom prof. Aleksandra Nagajewa. Natomiast Wykłady im. Aleksandra Nagajewa nt. Twierdzeń Granicznych Teorii Prawdopodobieństwa są organizowane na UMK corocznie od 2007 roku. Biorą w nich udział wybitni naukowcy z Europy i całego świata. Do tej pory w spotkaniach uczestniczyli: