W środę 9 września odbędzie się seminarium naukowe doktorantów Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Matematyczno-Przyrodniczych, realizowanych w ramach projektu WZROST („Wzmocnienie potencjału dydaktycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w dziedzinach matematyczno-przyrodniczych”).
14 młodych naukowców zaprezentują efekty swojej pracy badawczej. Seminarium rozpocznie się o godz. 9:30 w sali 604 na VI piętrze Rektoratu UMK (ul. Gagarina 11).
Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Matematyczno-Przyrodnicze (ISDM-P) to projekt unikalny na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i jedno z niewielu takich przedsięwzięć w Polsce. Uniwersytet, decydując o prowadzeniu nowoczesnych, inter-dyscyplinarnych studiów III stopnia, postanowił zainwestować w wykształcenie młodej, nowoczesnej kadry, która będzie zarówno rozwijała polską naukę jak i stanowiła wsparcie dla innowacyjnej gospodarki. Założeniem ISDM-P było interdyscyplinarne podejścia do badań naukowych w dziedzinach matematyczno-przyrodniczych. Studia były prowadzone w dwóch dyscyplinach, wiodącej i dodatkowej na czterech wydziałach: Biologii i Ochrony Środowiska; Chemii; Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Matematyki i Informatyki.
Doktoranci kształcili się w oparciu o indywidualne programy studiów. Ponadto w trakcie czteroletnich studiów otrzymywali specjalne stypendia, a także wsparcie finansowe na wyjazdy konferencyjne i szkolenia. Mieli również okazję skorzystać ze stworzonej specjalnie z myślą o nich unikalnej oferty zajęć dydaktycznych z najlepszą kadrą naukową UMK. Aktualnie uczestnicy ISDM-P opracowują dysertacje doktorskie, finalizując swoje badania naukowe. Prezentują one szerokie spektrum tematyczne - od teoretycznych rozważań z zaawansowanej fizyki kwantowej, poprzez zagadnienia teorii gier przydatne w ekonomii, aż do mających ściśle aplikacyjny charakter badań nad bardziej skutecznymi lekami na bazie nowych związków platyny czy badań nad zastosowaniem metod oczyszczania gleb z metali ciężkich przy użyciu mikroorganizmów.
W najbliższych miesiącach spodziewanych jest wiele obron wyjątkowych, interdyscyplinarnych rozpraw doktorskich, a dwoje doktorantów już z powodzeniem ukończyło studia.
Wart ponad 14 mln zł projekt WZROST, realizowany od 2010 r. przez UMK, jest już na finiszu. Jego celem była poprawa potencjału naukowego UMK w budowie nowoczesnej oferty edukacyjnej w dziedzinach matematyczno-przyrodniczych.