W 2015 roku Stacja Polarna UMK na Spitsbergenie obchodzi 40. rocznicę powstania. Z tej okazji 27 listopada na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędzie się jubileuszowa konferencja. Spotkanie będzie miało charakter wspomnieniowo-historyczny - prelegenci wspólnie z gośćmi powrócą do chwil spędzonych w stacji.
Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą. Usytuowano ją w północnej części nadmorskiej równiny Kaffiøyra (Równina Kawowa), na północno-zachodnim Spitsbergenie, największej z wysp arktycznego archipelagu Svalbard. Hahut, bo tak brzmi nazwa Stacji, stanowi zaplecze do organizacji Wypraw Polarnych UMK.
Naukowcy w trakcie sesji jubileuszowej opowiedzą o historii Stacji Polarnej UMK, pierwszej toruńskiej Wyprawie na Spitsbergen i polskich badaniach polarnych na początku XXI wieku. Obrady rozpoczną się o godz. 11:00. Program konferencji.
Konferencji towarzyszy również wystawa fotograficzna Polskiego Konsorcjum Polarnego. W jednym z paneli odbędzie się także pokaz filmów: Ericha Heucke: "Siedem dni bez nocy", Przemysława Wyszyńskiego "Did the Arctic really change..?", Tomasza Wasilewskiego (TVN Meteo) "Spitsbergen", Marcina Nowaka "Wiosna 2014 - wszystko działo się szybko, jak to na skuterze". W programie także Polar Funny Videos - krótkie filmiki uczestników wypraw do Stacji Polarnej UMK.
Konferencję Jubileuszową z okazji 40-lecia Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie organizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Nauk o Ziemi, Stacja Polarna UMK i Komitet Badań Polarnych PAN. Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn oraz Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi UMK prof. dr hab. Wojciech Wysota.