9 lutego 2016 r. o godz. 15.00 w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej Łukasza Gila - "Fragmenty obecności". Ekspozycja przy ul. Sienkiewicza 30/32 otwarta będzie do 4 marca 2016 r.
Łukasz Gil to malarz i pedagog. Urodził się w 1982 r. w Rzeszowie. Ukończył studia artystyczne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z wyróżnieniem w 2010 r. obronił w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza. W 2015 roku uzyskał doktorat na kierunku sztuki piękne w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2010 roku pracuje w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zorganizował ponad 16 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Należy do ZPAP oraz grupy artystycznej Młodzi Sztuką działającej przy ZPAP w Warszawie. Od 2015 roku pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego "Goya" w Mielcu. Mieszka i tworzy w Rzeszowie.
Łukasz Gil reprezentuje pokolenie, któremu przyszło żyć w innych warunkach niż te, w których żyły wcześniejsze generacje artystów. Skromny i naturalny, obdarzony talentem i pasją, wyróżniający się konsekwencją i pracowitością. Jego twórczość cechuje autentyzm inspiracji oraz autentyzm realizacji.(…) Droga Krzyżowa była tematem cyklu obrazów dyplomowych Łukasza Gila, wyróżnionych nagrodą Jerzego Panka przyznaną za najlepszy dyplom. Tematyka religijna pojawiała się także w innych cyklach jego rysunków i obrazów (Ecce homo). Na obecnej wystawie pokazał zarówno Drogę Krzyżową, jak i cykl wielkoformatowych płócien, które nazwał Obrazami horyzontalnymi. To bieguny aksjologiczne wystawy zatytułowanej "Pytając o człowieka".(…) Forma, a przede wszystkim koloryt prezentowanych obrazów, każe zastanawiać się, czy w tytule wystawy zawarł autor wyłącznie sens antropologiczny, czy też jest to pytanie zaczerpnięte z katalogu pytań ostatecznych. Czy jest to pytanie o człowieka - ikonę Boga, o Istotę będącą obrazem swego Stwórcy. Zarazem pytanie o naturę ludzką skażoną grzechem pierworodnym […]. Specyficzna medytacja towarzysząca malowaniu obrazu, a taki proces w przypadku Łukasza Gila trwa niekiedy kilka lat, może prowadzić do wyjątkowego stanu koncentracji duszy i umysłu, tożsamego z modlitewną medytacją chrześcijańską. Z modlitwą ciszy i miłosnej obecności wobec utajonego w sercu Boga - źródła absolutnej harmonii barw i "koloru".
Z recenzji Jacka Kawałka.Galeria czynna codziennie z wyjątkiem niedziel i dni świątecznych w godz. od 8.00 do 20.00.