26 lutego 2016 r. w Akademickiej Przestrzeni Sztuki odbędzie się otwarcie wystawy "Kompozycje świetlne" Iwony Szpak-Pawłowskiej. Wernisaż w Galerii Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (ul. Bojarskiego 1) rozpocznie się o godz. 16.00. Wystawa czynna do 09.04.2016 r.
Dr Iwona Szpak-Pawłowska urodziła się 9 września 1981 r. w Olsztynie. W latach 1996- 2001 uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie na specjalizacji wystawiennictwo. W latach 2001-2006 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, na kierunku malarstwo, w pracowni prof. Lecha Wolskiego. W 2010 r. ukończyła studia doktoranckie z wyróżnieniem z Zakresu Sztuk Plastycznych pod kierunkiem opiekuna i promotora art. mal. prof. UMK Krzysztofa Pituły. Obrona jej pracy doktorskiej pt. "Obiekty Świetlne" odbyła się w 2011 r. Aktualnie jest asystentką na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, w Pracowni Malarstwa w Architekturze.
Zajmuje się malarstwem, instalacją, obiektem. W swoich pracach łączy duchowość z racjonalizmem, archetypiczność z nowoczesnością, materialność z metafizycznością. Ważniejsze cykle to: "Mandala", "Archetypy", "Totemy marzeń", "Obiekty świetlne", "Obiekty lewitujące". W dorobku artystycznym posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych na terenie całego kraju i zagranicą. Jest autorką wielu przedsięwzięć artystycznych, projektów wnętrz czy wielkoformatowego malarstwa ściennego.
Każdy z nas nosi w sobie swój "świat" - swoje marzenia, swoją wrażliwość i emocjonalność, które we wszystkich przejawach swojej działalności w jakimś stopniu ujawnia. Szczególnie twórca powołany jest do tego, aby poprzez własną twórczość ujawniać to, co głęboko ludzkie we wszystkich możliwych aspektach człowieczeństwa. Iwona Szpak-Pawłowska od początku swojej drogi artystycznej nie uznaje kompromisów. W sposób jednoznaczny określa formy własnej wypowiedzi artystycznej, gdzie zagadnienia formalne subtelnie łączy ze światem przekazu i narracji. Jako obserwator jej twórczości dostrzegam, jak umiejętnie wykorzystuje swoją emocjonalność i temperament w profesjonalnych formach swojego malarstwa pozostając jednocześnie dzięki swojej indywidualności otwartą na nowe możliwości kreacyjne. art. mal. Krzysztof Pituła, prof. UMK