W dniach 7-8 kwietnia w Collegium Humanisticum odbędzie się III Międzynarodowa Konferencja "Za kurtyną resocjalizacji. Nowe wyzwania i doświadczenia". Sympozjum organizuje Sekcja Resocjalizacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Tegoroczna, trzecia już edycja Międzynarodowej Konferencji z cyklu "Za kurtyną resocjalizacji" organizowana jest przez pracowników i doktorantów Katedry Opieki, Profilaktyki i Resocjalizacji oraz Studentów Sekcji Resocjalizacji UMK. Sesja pt. "Nowe wyzwania i doświadczenia", która odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia 2016 r., nawiązuje do sprawdzonej już formuły, w której spotkanie praktyków i teoretyków nie jest jedynie konwencjonalnym hasłem, ale znajduje swoją egzemplifikację w poprzedzającej konferencyjne obrady debacie.
W ramach penitencjarno-probacyjnej debaty spotkają się praktycy: sędziowie, kuratorzy sądowi, pracownicy zakładów penitencjarnych, zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich, streetworkerzy oraz przedstawiciele organizacji III sektora z kraju i zagranicy, którzy w komparatystycznej perspektywie nie tylko przedstawią swoje doświadczenia, ale będą też dyskutować na temat wyzwań i problemów związanych bezpośrednio z ich codzienną pracą. Oblicze debaty determinuje również główny wymiar konferencyjnego spotkania. Wielokulturowość będąca jednym z determinantów stymulujących powstawanie nowych obszarów konfliktów we współczesnych społeczeństwach, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań ostatnich lat. Zidentyfikowanie, opisanie owych wyzwań i zagrożeń, to cel tegorocznych konferencyjnych obrad. Współczesne wyzwania dla szeroko rozumianej polityki kryminalnej to konieczność skoncentrowania się na formułach oddziaływań prewencyjnych oraz koncepcjach readaptacji społecznej i resocjalizacji sprawców przestępstw.
Spotkanie przedstawicieli nauk prawnych i społecznych, którzy przedstawią najnowsze wyniki badan i analiz naukowych, w koncepcie porównawczym, kreuje wyjątkowe warunki dla zapoznania się z aktualnym stanem namysłu nad resocjalizacyjną rzeczywistością. Jak transformować politykę karną, organizować funkcjonowanie zakładów penitencjarnych i tworzyć system probacji - oto niektóre z pytań, które stanowić będą punkt wyjścia dla refleksji naukowej podczas toruńskiej "Międzynarodowej Konferencji Za Kurtyną resocjalizacji. Nowe wyzwania i doświadczenia,7-8 kwietnia 2016 r."