Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprasza 23 maja na wykład i panel dyskusyjny "Z Doliny Krzemowej do Polski". Początek o godz. 13:00 w budynku Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii (ul. Wileńska 4).
Wykład wygłosi Marta Zucker, autorka dwóch książek o globalnym sukcesie polskich start-upów w Dolinie Krzemowej. Panelistami będą zaś przedsiębiorcy - studenci i naukowcy UMK: Michał Wojtyna, Wiktor Sroka i dr Andrzej Wolan, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z Doliną Krzemową i o firmach, które prowadzą.
Marta Zucker - jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowych studiów z zakresu prawa i zarządzania oraz marketingu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stypendystka uniwersytetu Eötvös Loránd Egyetem w Budapeszcie. Od wielu lat związana z firmą konsultingową KarStanS Sp. z o.o. Przez kilka lat pracowała w Warszawie jako producentka filmowa. Doświadczenie nabyte w Warszawie skierowało ją do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła współpracę z nowojorską firmą filmową. Obecnie współpracuje ze środowiskiem start-upów w Dolinie Krzemowej i w Polsce. Mieszka w San Francisco i w Toruniu. Jest autorką dwóch książek o globalnym sukcesie polskich start-upów: "Igrzyska talentów w Dolinie Krzemowej. Rozmowy z mistrzami start-upów" (Warszawa, PWN 2015) i "Kobiety globalne w świecie start-upów. Rozmowy w Dolinie Krzemowej" (Warszawa, PWN maj 2016).
Paneliści:
Michał Wojtyna - założyciel firmy Slidetorial oraz doktorant na UMK zajmujący się zagadnieniami związanymi z inżynierią oprogramowania. Pasjonat nowych technologii oraz dobrych praktyk programistycznych, żywo zainteresowany rozwojem polskiej sceny start-upowej. Razem z zespołem zdobył liczne wyróżnienia i nagrody, m.in.. za najlepszy pitch i nagrodę publiczności na Startup Weekend, wygrana w konkursie Smart Pitch Contest (bilet do Doliny Krzemowej i wsparcie finansowane ufundowane przez Prezydenta Miasta Torunia oraz Urząd Marszałkowski), nagroda Rektora UMK w konkursie Moja Firma. Otrzymał także inwestycję od AIP Seed Capital dla swojego projektu Slidetorial, który umożliwia błyskawiczne przygotowanie prostej instrukcji obsługi dla dowolnej aplikacji komputerowej.
Wiktor Sroka - asystent w Katedrze i Zakładzie Chemii Leków Wydziału Farmaceutycznego CM UMK, jest absolwentem Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Katedrze i Zakładzie Chemii Leków, gdzie pracował jako starszy technik, a obecnie ¬ specjalista naukowo-techniczny. W roku 2011 odbył staż na Norweskim Uniwersytecie Technologii i Nauki w Trondheim, a w 2012 roku został stypendystą Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej, która ufundowała staż naukowy na Uniwersytecie w Melbourne (Australia). Absolwent programu TOP 500 Innovators na Stanford University i w Dolinie Krzemowej. Współzałożyciel oraz członek zarządu IDEA SPIN sp. z o.o. - spółki spin off UMK, w której interdyscyplinarne zespoły studentów i naukowców wspólnie tworzą innowacje i budują przewagę konkurencyjną firm i instytucji.
Dr Andrzej Wolan - adiunkt w Katedrze Chemii Organicznej Wydziału Chemii UMK, zajmuje się syntezą organiczną nowych katalizatorów i materiałów. Założyciel i wiceprezes spółki Synthex Technologies oferującej usługi custom synthesis dla przemysłu farmaceutycznego, agrochemicznego i elektronicznego. Oprócz działalności usługowej rozwija również własne produkty i prowadzi badania w obszarze fotowoltaiki oraz w dziedzinie wydłużania trwałości owoców i warzyw przy zastosowaniu niezwykle efektywnych i nieszkodliwych inhibitorów dojrzewania. Uczestnik misji gospodarczej do USA i do Doliny Krzemowej w ramach Polskiego Mostu Krzemowego i Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Innowacji (PATI).