20 i 21 października w Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy ul. Fosa Staromiejska 3 odbędzie II Międzynarodowe Sympozjum „Polityka i społeczeństwo w świecie islamu”. Uroczyste otwarcie z udziałem przedstawicieli arabskiego korpusu dyplomatycznego oraz władzami miejskimi i wojewódzkimi zaplanowano pierwszego dnia obrad. Początek o godz. 10.00 w sali 307 CM.
Konferencja jest corocznym spotkaniem naukowców zainteresowanych zagadnieniami politycznymi i społecznymi świata muzułmańskiego w XX i XXI wieku, od Maroka po Azję Południowo-Wschodnią, włączając w to także muzułmanów w diasporze. Toruńskie sympozjum spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony badaczy tej problematyki z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Podczas drugiej odsłony konferencji zagadnienia te zostaną przedstawione z rozmaitych punktów widzenia, z zastosowaniem różnych metodologii i perspektyw narodowych. Konferencja będzie okazją do przedstawienia przynajmniej części tych perspektyw, prezentacji nowych trendów badawczych i analizy problemów obecnych w naukowym dyskursie związanym z polityką i społeczeństwem w świecie islamu.
Początek sesji zaplanowano na godz. 10.00 w sali 307 CM (20 października). W uroczystości otwarcia konferencji udział wezmą władze województwa i miasta oraz przedstawiciele arabskiego korpusu dyplomatycznego: ambasador Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich Yousif Eisa Bin Hassan Alsabri, ambasador Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Salah Lebdioui, ambasador Republiki Iraku Asaad Sultan Hachem Abogulal, ambasador Libii Hagi Ali Said Dhan, radca Ambasady Królestwa Marokańskiego Samira Elabdawi oraz radca Ambasady Państwa Kuwejtu Jakub Alansar.
Na program obrad Sympozjum „Polityka i społeczeństwo w świecie islamu” złożą się wystąpienia 70 naukowców z 15 krajów: Algierii, Arabii Saudyjskiej, Armenii, Chorwacji, Hiszpanii, Indonezji, Iranu, Irlandii, Malezji, Niemiec, Polski, Rosji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Referaty wygłoszone zostaną w czterech językach: polskim, angielskim, arabskim i rosyjskim. Autorami wystąpień w 12 panelach tematycznych są specjaliści nauk politycznych, społecznych i orientalistycznych, a także eksperci, których zainteresowania badawcze oscylują wokół zagadnień relacji społecznych, polityki wewnętrznej państw zamieszkiwanych przez muzułmanów oraz polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych w świecie islamu. Program konferencji.
Wydarzenie organizowane jest przez Pracownię Języka i Kultury Arabskiej UMK we współpracy z Katedrą Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego oraz Zakładem Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Sympozjum zostało objęte Patronatem Honorowym JM Rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego oraz Rady Ambasadorów Arabskich Akredytowanych w Polsce, a także Patronatem Naukowym Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, Towarzystwa Azji i Pacyfiku oraz Centrum Badań Wschodnich.
Szczegółowe informacje na temat tegorocznej i ubiegłorocznej edycji konferencji znajdują się na stronie internetowej Islamic Symposium