24 lutego 2017 (piątek), godz. 17:00

DRUGI PRZYSTANEK ORIENT EXPRESSU

Religia będzie tematem najbliższej odsłony „Orient Expressu”, która 24 lutego (w piątek) o godz. 17:00 rozpocznie się w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

„Orient Express” to cykl 20 otwartych spotkań na temat kultury arabsko-muzułmańskiej, organizowanych przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” pod opieką dr Magdaleny Lewickiej, kierownika Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK.

Gośćmi drugiej odsłony będą Marta Woźniak-Bobińska oraz Małgorzata Al-Shahari. Pierwsza z prelegentek podczas wystąpienia „Krzyże wśród minaretów: chrześcijanie na Bliskim Wschodzie” opowie o skomplikowanych relacjach między wyznawcami chrześcijaństwa oraz islamu na Bliskim Wschodzie, który z jednej strony jest kolebką trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu, z drugiej – jednym z najbardziej niestabilnych rejonów świata.

Podczas swojej prelekcji „Polka w sercu islamu. Moja pielgrzymka do Mekki” mieszkająca na co dzień w Bydgoszczy Małgorzata Al-Shahari podzieli się z uczestnikami swoimi wspomnieniami z pielgrzymki do Mekki (hadżdż), którą odbyła wraz z mężem i grupą polskich wyznawców islamu w 2011 roku. Opisze niezwykłą duchową podróż do „serca islamu” – saudyjskiego miasta stanowiącego centrum religijne najmłodszego z monoteistycznych wyznań oraz uważanego za najświętsze miasto muzułmanów.

Marta Woźniak-Bobińska – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, dwukrotna stażystka w krajach arabskich (Syria, Egipt). Wśród jej zainteresowań badawczych znajdują się mniejszości religijne i etniczne wywodzące się z Bliskiego Wschodu (zwłaszcza chrześcijanie i żydzi), stosunki muzułmańsko-chrześcijańskie, problemy migracji, diaspor i tożsamości, kultura arabska (literatura, nowe media), polityka państw bliskowschodnich. Autorka monografii „Współcześni Asyryjczycy i Aramejczycy. Bliskowschodni chrześcijanie w poszukiwaniu tożsamości narodowej” oraz ponad siedemdziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. W latach 2013-2015 prowadziła badania wśród chrześcijan bliskowschodnich w Szwecji w ramach europejskiego grantu HERA/DIMECCE. W 2016 otrzymała stypendium dla wybitnych młodych naukowców.

Małgorzata Al-Shahari - absolwentka lingwistyki stosowanej języka angielskiego z językiem arabskim na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studiów podyplomowych dla tłumaczy języka angielskiego na tej samej uczelni, a także studiów podyplomowych na kierunku tłumaczenia ekonomiczno-prawne – język angielski w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu; współzałożycielka i członek Koła Naukowego Języka i Kultury Arabskiej „An-Nahda” na UKW w Bydgoszczy. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół językoznawstwa, socjolingwistyki, glottodydaktyki, translatologii, a także arabistyki i islamistyki, ze szczególnym uwzględnieniem historii Jemenu i sytuacji kobiet w świecie arabsko-muzułmańskim. Poza tym zajmuje się zagadnieniami kulturoznawczymi, przede wszystkim kwestią dialogów międzykulturowych w poszukiwaniu wspólnych wartości ogólnoludzkich.

O kolejnych odsłonach cyklu będziemy informować na bieżąco. Poszczególne "przystanki" Orient Expressu będą dotyczyły m.in. tematyki kobiet w świecie islamu, rosnącej obecności muzułmanów w Europie, terroryzmu, konfliktów zbrojnych etc. Zgodnie z „rozkładem jazdy” spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, z wyłączeniem okresu wakacyjnego (lipiec – sierpień). W projekcie wezmą udział eksperci, orientaliści z różnych ośrodków naukowo-badawczych (UMK, UW, UŁ, UKW), a także przedstawiciele środowiska muzułmańskiego (Sumaya Al-Hawary, Blanka Rogowska, Małgorzata Al-Shahari, Musa Czachorowski, Rafał Berger).

Spotkania będą miały miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu (Wały gen. Sikorskiego 13). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 


opublikowano: 2017-02-22
Komentarze
Polityka Prywatności