www organizatora »
www organizatora »
www organizatora »

Bydgoszcz, Toruń - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
2017-05-31 12:00

CENTRUM POLARNE

Uroczyste otwarcie Centrum Badań Polarnych odbędzie się 31 maja na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Centrum Badań Polarnych (CBP) jest swego rodzaju ukoronowaniem wieloletnich badań polarnych prowadzonych przez naukowców z Wydziału Nauk o Ziemi UMK (Spitsbergen, Islandia, Antarktyka) oraz wyjątkowego dorobku naukowego w tym zakresie (tylko ze Spitsbergenu prawie pół tysiąca publikacji). Powołanie CBP wynika także z chęci poszerzenia współpracy z innymi ośrodkami w Polsce i na świecie. Kierownikiem CBP został kierownik Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie dr hab. Ireneusz Sobota z Katedry Hydrologii i Gospodarki Wodnej UMK.

Celem CBP jest m.in. prowadzenie badań naukowych w regionach polarnych (Arktyka i Antarktyka) i obszarach współcześnie zlodowaconych; współpraca z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi w zakresie prowadzenia badań naukowych i działań edukacyjnych w regionach polarnych; stworzenie warunków do pozyskiwania interdyscyplinarnych projektów badawczych związanych z regionami polarnymi; promocja wiedzy o regionach polarnych etc.

Działalność CBP będzie się odbywać głównie w oparciu o Stację Polarną UMK na Spitsbergenie oraz poprzez wyprawy do innych regionów polarnych i współcześnie zlodowaconych.

Początek uroczystego otwarcia Centrum zaplanowano na jutro (31 maja) na godz. 12:00 w siedzibie WNoZi UMK przy ul. Lwowskiej 1.

Naukowcy z UMK w Toruniu są obecni na Spitsbergenie od 1975 roku. Badania prowadzili tam przede wszystkim glacjolodzy, hydrolodzy, geomorfolodzy i klimatolodzy, a także biolodzy (m.in. prof. J. Szupryczyński, prof. W. Niewiarowski, prof. M. Grześ, prof. Cz. Pietrucień, prof. W. Wysota, prof. R. Przybylak, dr K.R. Lankauf, prof. W. Gugnacka-Fiedor, dr hab. I. Sobota, prof. A. Barcikowski i wielu innych). Na Islandii badania prowadzili głównie toruńscy geomorfolodzy (m.in. prof. Leon Andrzejewski, dr hab. Piotr Weckwerth, prof. Paweł Molewski i inni), a w Antarktyce między innymi prof. Marek Kejna, dr Andrzej Araźny i dr hab. I. Sobota.


data ostatniej modyfikacji: 2017-05-30 16:09:48
Komentarze

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg

Przegląd uczelni
w Polsce
UMK_220_1.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Studiuje pracuje zyskuje
miniatura