www organizatora »
www organizatora »
www organizatora »

Bydgoszcz, Toruń - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
5-26.10.2017

ARABSKIE MOTYLE W GALERII FORUM

Na wystawę pt. Mohamed Zakaria Soltan – Grafika. Arabic Calligraphies & Butterflies hug, której kuratorem jest Mirosław Pawłowski z Zakładu Grafiki UMK, zaprasza Galeria Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Wernisaż odbędzie się 5 października o godz. 13:00.

Na wystawie będzie można zobaczyć 30 najnowszych prac pochodzącego z Egiptu artysty, zrealizowanych w technice druku cyfrowego (wszystkie w formacie 70 x 50 cm). Powstały one w 2017 roku. Mohamed Zakaria Soltan realizuje temat wielowątkowo i w różnych konfiguracjach barwnych. Właśnie barwa odgrywa tu szczególną rolę: grafiki bowiem są niezwykle kolorowe i dość skomplikowane w formie. Elementy arabskiej kaligrafii przeplatają się z mniej lub bardziej czytelnymi wyobrażeniami motyli. Ta gra daje artyście możliwość wielorakiego kształtowania płaszczyzny grafiki. Mamy tu do czynienia z niezwykłą feerią form i kolorów. Nieczęsto w polskiej grafice możemy spotkać takie nasycenie barwy i kształtów.

Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym do 26 października.

Mohamed Zakaria Soltan jest wykładowcą Wydziału Sztuk Użytkowych na Uniwersytecie "6 Października" w Kairze "Giza", w Egipcie. Otrzymał "BFA" w dziedzinie Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Helwan w Egipcie w 1996. W 2011 r. uzyskał stopień doktora w dziedzinie Sztuki Stosowanej na Wydziale Reklamy Uniwersytu Helwan w Egipcie. Otrzymał wiele nagród w Egipcie i za granicą: m.in. na Międzynarodowej Wystawie Exlibris w Galerii Otwartej Akademii, Subotica, Serbia (listopad 2015 r.); "Tarcza Doskonałości" Salonu Sztuk Pięknych w Ismailii, Egipt (czerwiec 2013); trzecia nagroda w konkursie "Sayed Darwish" organizowanym przez Centrum Kultury Saad Zaghloul - Assiut w Egipcie (2014) i wiele innych. Dzieła M. Z. Soltana gromadzone w wielu kolekcjach w muzeach, stowarzyszeniu i osobach w Egipcie, Polsce, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Rumunii, Brazylii, Serbii, Belgii, Hiszpanii, Białorusi, Chinach, Rosji i wielu innych, np.: BIAB "VI Międzynarodowe Biennale Sztuki w Pekinie" Chiny 2015. Międzynarodowe Muzeum Sztuki w Hangzhou Qianjiang, Chiny, Muzeum Sztuki Współczesnej Inter-Art, Alba, Rumunia. Muzeum Szkoły Sztuki i Projektowania, Narodowy Uniwersytet Misiones w Argentynie. Imago Mundi - Kolekcja Luciano Benetton, Włochy, "Kolekcja Sztuki Domus Artis", Bitonto, Włochy.

Galeria Forumjest zlokalizowana w budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu. Galeria czynna jest codziennie oprócz niedziel (w godz. od 8:00 do 20:00). Jej kierownikiem jest art. mal. dr hab. Mirosława Rochecka, prof. UMK z Zakładu Kształcenia Artystycznego. Wstęp do Galerii jest wolny.


data ostatniej modyfikacji: 2017-10-04 12:56:25
Komentarze

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg

Przegląd uczelni
w Polsce
UMK_220_1.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Studiuje pracuje zyskuje
miniatura