2017-11-23

DZIEŁA ZEBRANE ZYGMUNTA KRASIŃSKIEGO W NOWEJ ODSŁONIE

Premiera i promocja nowego wydania „Dzieł zebranych” Zygmunta Krasińskiego pod redakcją naukową prof. dr. hab. Mirosława Strzyżewskiego odbędzie się w czwartek 23 listopada w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.

W programie wydarzenia znalazła się dyskusja panelowa pt. Co "nowego" w nowej edycji dzieł Zygmunta Krasińskiego?

Krasiński do czytania, Krasiński romantyczny, Krasiński w odmienionej i odnowionej formule edycji zbiorowej - to podstawowe założenia, jakie przyświecały autorom wydania, które po blisko czterdziestu latach od ostatniej zbiorowej edycji przypomina twórczość pisarza dziś znanego przede wszystkim badaczom literatury romantycznej, a zapoznanego, może z wyjątkiem Nie-Boskiej komedii, w szerszym kręgu odbiorców rodzimej kultury. Zygmunt Krasiński - nazwisko znane, poeta i pisarz romantyczny − ale czy obok wskazanego wyżej dramatu, może jeszcze "Irydiona" i poematu "Przedświt", nawet wykształcony polski humanista, wyłączywszy pasjonatów i filologów, potrafi wymienić inne utwory poety? Krasiński, w swojej epoce obok Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego określany mianem "trzeciego wieszcza", szybko zstąpił z Parnasu do literackiego czyśćca, a w niektórych okresach naszych dziejów zawitał także w progach przedpiekla literackiego i politycznego, z którego wydobyć go jest trudnym zadaniem także i dziś. Ma temu służyć nowa edycja "Dzieł zebranych", pomyślana tak, aby lektura całości dała rzeczywisty obraz twórczości poety, bez narzucania odbiorcy interpretacyjnych tropów. Więcej...

Informacje o publikacji

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:15 w Sali Małej Dworu Artusa przy ul. Rynek Staromiejski 6. Poprowadzi je dr Marcin Lutomierski z Wydawnictwa Naukowego UMK. Wstęp jest wolny.

Wydarzenie na FB

Prof. dr hab. Mirosław Strzyżewski jest historykiem literatury i edytorem. Na UMK pracuje od 1986 roku. Obecnie kieruje Zakładem Tekstologii i Edytorstwa Dzieł Literackich oraz Pracownią Tekstologiczno-Edytorską na Wydziale Filologicznym. Pełni również funkcję dyrektora Wydawnictwa Naukowego UMK.

Prof. Strzyżewski jest absolwentem polonistyki na UMK (pracę magisterską obronił w 1985 roku). Na UMK uzyskał również doktorat (1994) i habilitował się (2001). W 2012 roku odebrał z rąk Prezydenta RP nominację profesorską.

Prof. Strzyżewski jest autorem książek: "Działalność krytyczna Maurycego Mochnackiego" (1994), "Michał Podczaszyński. Zapomniany romantyk" (1999), "Maurycy Mochnacki. Rozprawy literackie" (2000; 2 wyd. - 2004), "Mickiewicz wśród krytyków. Studia o przemianach i formach romantycznej krytyki w Polsce" (2001), "Henryk Elzenberg i literatura" (2003), "Romantyczna nieskończoność. Studium identyfikacji pojęcia" (2010), "Romantyczne sfery muzykalne" (2010); redaktor naukowy tomów zbiorowych: "Polska krytyka literacka w XIX w." (2005), "Z warsztatu edytora dzieł romantyków" (2008), "Rozmaitości warsztatowe" (2010), "Dyskursy krytycznoliterackie 1764-1918. Wokół "Słownika polskiej krytyki literackiej"; twórcą i redaktorem naczelnym czasopisma "Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie" i autorem wielu rozpraw, artykułów, recenzji i szkiców krytycznoliterackich.


data ostatniej modyfikacji: 2017-11-22 09:49:56
Komentarze
Ostatnie:
5.01.2018 15:56
Dodał(a): ~Jan
Piękna i wartościowa edycja, tylko nakład iście aptekarski !
 
Polityka Prywatności