25 stycznia 2018 (czwartek)

ORIENT EXPRESS – LUDZIE

Na kolejną edycję cyklu otwartych spotkań poświęconych kulturze arabsko-muzułmańskiej zaprasza Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” przy Pracowni Języka i Kultury Arabskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Orient Express – Ludzie” wyruszy w czwartek 25 stycznia.

Gośćmi zaplanowanych na 2018 rok comiesięcznych przystanków "Orient Expressu" będą tym razem nie przedstawiciele środowisk akademickich i eksperci od rozmaitych zagadnień związanych ze światem arabskim, jak to miało miejsce w trakcie pierwszej edycji projektu, lecz przedstawiciele tego właśnie świata i kultury, którzy wybrali Polskę na swoją drugą ojczyznę.

Spotkania tradycyjnie będą miały miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu (Wały gen. Sikorskiego 13). Wstęp będzie wolny.

Tematem pierwszego z nich, które odbędzie się w czwartek 25 stycznia 2018 r., będzie Syria. Opowie o niej Bassam Aouil, syryjski psycholog i seksuolog. Początek o godz. 17:00.

Bassam Aouil - profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i innych polskich uczelni. Laureat wielu nagród i odznaczeń w Polsce, m.in. Nagrody PFRONu, Medalu Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Nagrody Marszałka Kujawsko-Pomorskiego, Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Udzielał pomocy psychologicznej syryjskim uchodźcom i wspierał zespoły Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Fundacji Wolnej Syrii, a także innych polskich i międzynarodowych organizacji działających na rzecz pomocy humanitarnej Syryjczykom, w szczególności uchodźcom z Syrii w Turcji, Libanie i w Jordanii. Pozostawał od samego początku konfliktu w kontakcie z demokratycznymi ugrupowaniami opozycji syryjskiej, której jest członkiem, wziął także udział w wielu spotkaniach i konferencjach na rzecz zakończenia wojny (m.in. z wysłannikiem sekretarza generalnego ONZ).

Przypominamy, że głównym celem cykli otwartych spotkań pn. "Orient Express" oraz "Orient Express - Ludzie" zainicjowanych przez dr Magdalenę Lewicką z Wydziału Filologicznego UMK, jest poznanie i lepsze zrozumienie kultury arabsko-muzułmańskiej wśród Polaków.

2. edycja przedsięwzięcia została - podobnie jak poprzednio - objęta patronatem naukowym Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK oraz Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, a także patronatem honorowym prorektora UMK ds. studenckich i polityki kadrowej UMK, prof. dr. hab. Andrzeja Sokali; marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Szczegóły na stronie Wydziału Filologicznego UMK


opublikowano: 2018-01-25
Komentarze
Polityka Prywatności