Bogaty program przygotowali na Toruńską Noc Naukowców 2018 naukowcy i studenci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wśród ich propozycji znalazły się m.in. 3-minutowe prezentacje poświęcone odpowiedziom na pytanie "Czym jest...?", warsztaty na temat zastosowania okulagrafu, namiot historyczny archeologów, doświadczenie z półkulami magdeburskimi, świetlne widowisko chemików. Tegoroczna odsłona Nocy Naukowców odbędzie się w piątek 28 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Absolutną nowością są 3-minutowe prezentacje w wykonaniu naukowców z UMK, poświęcone odpowiedziom na pytanie "Czym jest...?". 6 pracowników UMK w godzinę (od 19:00 do 20:00) opowie o tym:
Po każdym wystąpieniu będzie czas na zadawanie pytań i udzielanie... błyskawicznych odpowiedzi, tak by łącznie zmieścić się w 10 minutach. Ta intensywna godzina z nauką będzie miała miejsce w patio Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. W. Łokietka 3.
Na wykład pt. „Nauka a pseudonauka w kreowaniu wiedzy medycznej – jak pisać i mówić o nauce?” zaprasza dr Marek Jurgowiak z Katedry Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Początek prelekcji o godz. 21:15 w patio Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. W. Łokietka 3. Potrwa do godz. 22:00.
O urządzeniu służącym do śledzenia ruchu gałek ocznych – okulografie i jego zastosowaniach w badaniach naukowych oraz terapii opowiedzą podczas Toruńskiej Nocy Naukowców pracownicy Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK: mgr Justyna Stępniak, mgr Agnieszka Ignaczewska, mgr inż. Michał Joachimiak i Kamil Pudlewski. Podczas warsztatów „Patrz i ucz się! - okulograf w nauce” pokażą oni, jak z pomocą tej nieinwazyjnej metody można badać wiele aspektów funkcjonowania człowieka, poprawiać jakość życia pacjentów, a nawet… grać w gry komputerowe! Warsztaty będą miały miejsce w namiocie przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. W. Łokieta 5). Start o godz. 18:00. Koniec o godz. 22:00.
Naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych UMK: mgr Ewa Wielocha, mgr Monika Freygant, mgr Patryk Banasiak zachęcają do odwiedzenia namiotu historycznego, w którym odbędzie się impreza pt. „Poławiacze przypraw, ptaki cynamonowe i rajskie ziarna. Średniowieczne przyprawy i potrawy w wydaniu archeologicznym”. Skąd w przekonaniu ludzi średniowiecza brał się cynamon? Jaka jest różnica między kardamonem i aframonem? Czym był spikanard? – archeologowie z UMK poszukają odpowiedzi na te i inne pytania oraz zapraszą gości do wspólnej podróży w świat średniowiecznych przypraw, zarówno tych znanych współcześnie, jak i tych już nieco zapomnianych. Przy stoisku będzie można również skosztować potraw przygotowanych według średniowiecznych receptur, obejrzeć rekonstrukcje średniowiecznych utensyliów kuchennych, a także dowiedzieć się, jaką rolę w badaniach nad dawną kulturą kulinarną odgrywa archeologia.
„Historyczne doświadczenie z półkulami magdeburskimi” przygotowują na tegoroczną Noc Naukowców fizycy UMK: prof. dr hab. Mirosław Bylicki, mgr Rafał Gadomski, mgr Waldemar Krychowiak oraz mgr inż. Krzysztof Wejer. Naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK powtórzą doświadczenie, które w 1657 r. przeprowadził w Magdeburgu burmistrz tego miasta i aktywny badacz Otto von Guericke. Zademonstrował on potęgę ciśnienia atmosferycznego za pomocą dwóch półkul (wydrążonych, czyli półsfer) połączonych w kulę (sferę) tylko przez ciśnienie powietrza atmosferycznego. Ciśnienie atmosferyczne jest tak wielkie, że do rozerwania półkul w doświadczeniu magdeburskim potrzeba było ogromnej siły kilkunastu koni. W Toruniu naukowcy planują wykorzystać siłę rąk zgromadzonej przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży (ul. W. Łokietka 3) publiczności. Początek pokazu o godz. 18:20. Potrwa do godz. 19:00.
Podczas Nocy Naukowców 2018 nie zabraknie spektakularnych pokazów chemicznych przygotowanych przez Studenckie Koło Naukowe z Wydziału Chemii UMK. Świetlne widowisko pt. „Theatrum Lucis, czyli światło z czterech żywiołów" zaprezentują przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży (ul. W. Łokietka 3) chemicy z UMK: Wojciech Zięba i Patryk Rybczyński. Początek pokazów o godz. 21:15, koniec o godz. 22:00.
Toruńska Noc Naukowców rozpocznie się o godz. 18:00 i zakończy o godz. 22:00 w najbliższy piątek 28 września 2018 r. Wstęp jest bezpłatny.