Bydgoszcz, Toruń - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
22.02-14.03.2019

NAJLEPSZE DYPLOMY NA WYSTAWIE W TUMULCIE

22 lutego o godz. 14:00 w Galerii Fundacji Tumult zostanie otwarta wystawa "Dyplom 2018", prezentująca najlepsze dyplomy artystyczne powstałe w zeszłym roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Tegoroczna wystawa została zorganizowana we współpracy z toruńską Fundacją Tumult. W przestrzeniach galerii przy Rynku Nowomiejskim 28 zobaczymy wyróżnione dyplomy z edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, grafiki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, malarstwa oraz rzeźby. Wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia za najlepsze prace.

Lista laureatów:

  • Medal im. Tymona Niesiołowskiego - mgr Laura Szkatulska z kierunku rzeźba za dyplom "Martwa natura";

  • Medal Janusza Boguckiego - mgr Paulina Broma z kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych;

  • Nagrodę im doc. Leonarda Torwirta - mgr Marlena Borycka, mgr Maria Drzewiecka, mgr Karolina Jasińska, mgr Julia Soroko, mgr Paula Śwituszak z kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki;

  • Nagrodę im. doc. Jerzego Frycza - mgr Catherine Luscinski z kierunku ochrona dóbr kultury;

  • Nagrodę im. prof. Jerzego Remera - mgr Ewa Kaczmarska-Nagórska z kierunku ochrona dóbr kultury.

Kuratorem wystawy jest dr hab. Grzegorz Maślewski.

Ekspozycję uzupełniają dwa katalogi prezentujące dokonania dyplomantów z Instytutu Artystycznego oraz Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa.

"Wystawa dyplomów to ostatni element łączący studenta z uczelnią, a zarazem próba generalna wejścia w świat sztuki. Absolwent to ten, który doszedł do końca wybranego programu edukacji i równocześnie ten, który się uwalnia. Moment odchodzenia i uwalniania wstrzymany zostaje na czas wystawy dyplomowej, na której dzieło wystawione na publiczny pokaz podlega już innemu porządkowi. Powinna to być realizacja na tyle dojrzała i samodzielna, by nie pozostawić wątpliwości, że jej autorka, autor rzeczywiście doprowadzili do końca pewien etap kształcenia i są gotowi do wejścia w zupełnie nową sytuację. Nie mam wątpliwości, że młodzi artyści, zgodnie z sentencją Lawrence‘a Weinera >>o wiele rzeczy za dużo by zmieścić w tak małym pudełku<< , rozpoczęli już proces uwalniania nagromadzonych podczas studiów wiedzy, doświadczeń i emocji, a dzieła dyplomowe są tego najlepszym dowodem”. Fragment wstępu do katalogu Instytutu Artystycznego autorstwa Małgorzaty Jankowskiej.

"Wystawa i katalog ukazują bardzo szeroki repertuar badań i działań konserwatorskich podejmowanych wobec różnorodnych dzieł sztuki: obrazów, rzeźb, płaskorzeźb i detali architektonicznych, wyrobów rzemiosła artystycznego, a także badań technologicznych i konserwatorskich prowadzonych w ramach obu części magisterium. Przedstawione w pracach zabytki wraz z dokumentacją obrazują różne fazy procesu konserwatorskiego, z uwzględnieniem materiału badawczego powstałego w trakcie analiz fizykochemicznych i działań konserwatorskich (pełny materiał zawarty został w prezentacjach multimedialnych). Wystawa dyplomów konserwatorskich daje widzowi okazję do zapoznania się ze specyfiką warsztatu konserwatorskiego, który współcześnie ma charakter interdyscyplinarny i wymaga stałego doskonalenia, z wykorzystaniem najnowszych technologii analitycznych i konserwatorsko-restauratorskich". Fragment wstępu do katalogu Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa autorstwa prof. dr hab. Elżbiety Basiul.

Wystawa „Dyplom 2018” potrwa do 14 marca.


data ostatniej modyfikacji: 2019-02-20 09:56:08
Komentarze

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
miniatura Wyższa Szkoła Bankowa - Szczecin
 
Polityka Prywatności