18-20.03.2019

PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

Na 17. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie zaprasza w dniach 18-20 marca Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa".

Celem Festiwalu, który po raz kolejny zagości w przestrzeni klubu "Od Nowa" (ul. Gagarina 37a), jest zwrócenie uwagi na problem poszanowania praw człowieka i wypracowanie świadomości ich wagi we współczesnym świecie.

Program toruńskiej edycji Festiwalu przedstawia się następująco:

18 marca (poniedziałek):

  • 17:00 – Nowe filmy polskie/zrób to sam: „Dobra zmiana”;
  • 18:30 - Pokaz specjalny:  „6… 5… 4… 3… na ulicy”;
  • 20:00 - My, obywatelki i obywatele, mamy głos – spotkanie z Sylwią Kowalską, Alina Sikorą i Markiem Rozpłochem – prowadząca: Dorota  Nijaki-Bujnarowska;
  • 21:00 – Nowe filmy polskie: „Śpiewać”.

19 marca (wtorek):

  • 17:00 – Chcę zobaczyć/zrób to sam: „Czas na Ilhan”;
  • 18:00 – Escape room/PAH: „Otwórz się na globalne wyzwania”;
  • 18:30 – Na krótko: „Twoja własna prawda”;
  • 19:00 – Chcę zobaczyć: „Układ”;
  • 20:00 – Nowe filmu polskie: „Podziemie nadziei”.

20 marca (środa):

  • 17:00 - Czeski film: ECHA JI.HLAVY: „Czeski Allah”;
  • 18:30 – Na krótko: „Noc nad Nowym Jorkiem”;
  • 18:40 – Zrób to sam: „Gdy nadejdzie wojna”;
  • 20:00 – Świat Od Nowa: „Od języka do nożyka. O wrogości i radykalizacji w polityce” – spotkanie z dr hab. Magdaleną Mateją, prowadzący: dr Agnieszka Bryc oraz dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK.

Podczas festiwalu, w godz. 17:00-21:00, czynne będzie stoisko fundacji EMIC, przy którym będzie można zagrać w grę labirynt „Wyrusz w drogę po status uchodźcy lub uchodźczyni”, stworzyć komiks do ilustracji pod hasłem „Co robią syryjscy uchodźcy nad Bałtykiem?”, rozwiązać quiz migracyjny oraz posłuchać historii cudzoziemców i muzyki świata na leżaku.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Więcej o Festiwalu

Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski - organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. Nazwa festiwalu pochodzi od gry słów "watchdog" (angielski skrót organizacji, które "patrzą władzy na ręce") i "watch docs" (oglądaj filmy dokumentalne). Festiwal, który powstał i działa wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych, nieustannie się rozwija, odwiedzając coraz więcej polskich miast. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Społecznego Instytutu Filmowego - współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach - wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs, opracowują też własny program licznych imprez towarzyszących, takich jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, fora organizacji pozarządowych, wystawy fotografii, koncerty czy spektakle. Festiwal pomyślany jest jako formuła edukacji publicznej przy użyciu atrakcyjnego medium, jakim jest film. W jego ramach rzadko prezentowane są filmy edukacyjne - warunkiem wyboru filmu do projekcji jest jego wysoka wartość artystyczna albo przynajmniej dobre rzemiosło filmowe. Co roku projekcjom towarzyszą dyskusje panelowe i spotkania ze specjalistami w dziedzinie praw człowieka, działaczami organizacji pozarządowych.


data ostatniej modyfikacji: 2019-03-18 11:15:42
Komentarze
 
Polityka Prywatności