Bydgoszcz, Toruń - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
13-14.05.2019

ROZMOWY O TYBECIE NA WNH

Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK odwiedzą uczeni z Austrii i Niemiec, aby opowiedzieć o historycznym regionie Azji w kontekście religijnym i kulturowym. Dr hab. Diana Lange oraz dr. Gerald Kozicz zaprezentują garść informacji o Tybecie w dniach 13-14 maja podczas spotkań odbywających się w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych.

Wykład "Reading Maps and Drawings: An Atlas of the Himalayas by a 19th Century Tibetan Lama" dotyczyć będzie kolekcji składającej się z sześciu dużych map obrazkowych, tworzących panoramiczną mapę Tybetu. Zbiór rysunków zawiera wizualne narracje kilku tybetańskich ceremonii i rytuałów, ilustracje wybranych klasztorów i świątyń, które ułożone obok siebie stanowią największą, bo liczącą 10 metrów, tego typu mapę. Prelegentka z Humboldt University of Berlin opowie o badaniach, podczas których dotknęła tematu problematyki produkcji wiedzy, w tym historii eksploracji, gromadzenia historii i interakcji międzykulturowych regionu.

Spotkanie odbędzie się 13 maja 2019 r., godz. 16:45, w Collegium Humanisticum, w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39 (ul. Władysława Bojarskiego 1).

Więcej informacji

Kolejnym wykładem na temat Tybetu będzie "The Kalacakra Stupa: Just an Architectural Representation of Highest Buddhist Theology?". Dr Gerald Kozicz z Graz University of Technology opowie o ceremonii Kalacakry, która w ostatnich dziesięcioleciach wraz z jej złożonymi obrzędami nabrała nowego rozmachu w buddyzmie tybetańskim. Ceremonie prowadzone przez Dalajlamę sprawiły, że rytuał jest najskuteczniejszym sposobem zakotwiczenia myśli buddyjskiej w światowym kontekście religijnym i wychodzi naprzeciw globalnym wzorcom społeczno-politycznym.

Wykład rozpocznie się 14 maja 2019 r., godz. 13:30, w Collegium Humanisticum, w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39 (ul. Władysława Bojarskiego 1).

Więcej informacji

            Dr Gerald Kozicz - absolwent i pracownik Graz University of Technology, zaangażowany od lat w badania na temat buddyjskiej architektury. Jest członkiem wielu organizacji  działających na rzecz popularyzacji nauk związanych z architekturą i sztuką Azji.

            Dr hab. Diana Lange - ekspertka w zakresie sinologii, studiów azjatyckich i ekonomii. W 2018 roku uzyskała habilitację na paryskiej Sorbonie.


data ostatniej modyfikacji: 2019-05-13 09:45:19
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
WSSIP_220.jpg
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności