Bydgoszcz, Toruń - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
2019-05-22 18:00

MEDYCZNA ŚRODA: CUKRZYCOWE FAKTY I MITY

„Cukrzyca - fakty i mity przez pryzmat procesów metabolicznych” - to temat kolejnej „Medycznej środy” w Toruniu. O poszerzanie naszych medycznych horyzontów zadba dr hab. Marek Foksiński z Katedry Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UMK. Spotkanie rozpocznie się 22 maja o godz. 18:00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Łokietka 5 w Toruniu), w przestrzeni wystawy „Rzeka” (2. piętro). Wstęp jest wolny.

Cukrzyca jest chorobą, której istotą jest zaburzone wydzielanie insuliny bądź obniżona wrażliwość komórek obwodowych na jej działanie. W efekcie we krwi chorego kumuluje się duża ilość glukozy, która nie jest odpowiednio wykorzystywana przez tkanki. W Polsce na cukrzycę typu 2 choruje 1,9 miliona, a na cukrzycę typu 1 około 150 tys. osób. Z cukrzycą żyje na świecie 415 mln ludzi, czyli co jedenasta dorosła osoba. W mediach, w internecie pojawia się coraz więcej informacji dotyczących tej choroby, jednak nie zawsze są one wiarygodne, a i często podawane w sposób mało zrozumiały.

Harmonogram pozostałych spotkań:

Maj:

  • 29.05. – „O chorobach prawdziwych i nieprawdziwych – obalamy mity medyczne” – lek. Szymon Suwała;

Czerwiec:

  • 05.06. – „Toksyny wokół nas – co naprawdę o nich wiemy?” – lek. Grzegorz Liczner.

Cykl wykładów popularnonaukowych „Medyczne środy”, organizowany przez Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, trwa nieprzerwanie od 2007 r., a w październiku rozpoczęła się jego 24. edycja. W 2018 r. był po raz pierwszy częściowo realizowany w Toruniu. Wykłady mają na celu popularyzację wiedzy, która podawana jest w przystępnej dla odbiorcy formie. Co środę w roku akademickim zainteresowani mieszkańcy regionu przychodzą, aby nieodpłatnie uczestniczyć w medycznym spotkaniu z naukowcami Collegium Medicum UMK. Przez 12 lat odbyły się 304 spotkania z medycyną, w których wzięło udział ponad 150 nauczycieli akademickich CM UMK.


data ostatniej modyfikacji: 2019-05-22 10:23:03
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
przeglad_uczelni_boks_220.gif
WSSIP_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie 09
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności