2019-10-24 17:00

ORIENT EXPRESS – SZTUKA KALIGRAFII

Trwa trzecia edycja projektu „Orient Express”. Tegoroczne przedsięwzięcie oscyluje wokół różnych aspektów sztuki świata islamu. Pierwszą powakacyjną odsłonę cyklu zaplanowano na 24 października.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu (ul. Wały gen. Sikorskiego 13), a jego tematem będzie „Arabska kaligrafia: pielgrzymka pióra, czary słów i malarstwo słowa…”. Gościem wydarzenia będzie Małgorzata Al-Shahari – lektorka języka arabskiego i angielskiego, tłumaczka, absolwentka lingwistyki stosowanej języka angielskiego z językiem arabskim na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Kaligrafia arabska uważana jest w świecie muzułmańskim za najwyższą formę sztuki islamu. Stanowi niezwykle istotny, w zasadzie kluczowy, jej element. Za sprawą zastosowania różnorodnych stylów pisma w typografii i sztuce nowoczesnej, można przypisać jej znaczenie swego rodzaju filozofii, która kształtuje wizerunek świata muzułmańskiego nie tylko tego z przeszłości, ale również obecnego, jak i tego z przyszłości.

Uczestnicy cyklu "Orient Express: Sztuka" mają okazję zgłębiać kulturowy dorobek cywilizacji muzułmańskiej począwszy od artystycznych dzieł sztuki okresu oświecenia po najbardziej współczesne rozumienie sztuki, pozbawionej definicji i granic. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali eksperci, którzy podczas comiesięcznych spotkań prezentują odbiorcom wytwory cywilizacji muzułmańskiej w różnych jej odsłonach. Oprócz październikowego przystanku do końca 2019 r. zaplanowano jeszcze dwa kolejne:

  • 21 listopada – przystanek "Sztuka kreowania smaku";

  • 12 grudnia – przystanek "Sztuka tańca".


data ostatniej modyfikacji: 2019-10-24 10:10:03
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
przeglad_nauka_jezyka_zagranica.gif

Przegląd uczelni
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności