8-9.11.2019

XXIV COLLOQUIA TORUNENSIA

8 listopada rozpoczną się XXIV Colloquia Torunensia. Tematem dwudniowego seminarium będzie "Homo Novus - w poszukiwaniu nowego człowieka". Spotkania odbędą się w klubie Od Nowa oraz w Dworze Artusa.

Organizatorem tegorocznego wydarzenia jest prof. Marek Szulakiewicz z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W panelu dyskusyjnym „Drogi do nowego człowieka”, który zaplanowano na piątek (8 listopada, godz. 17:00, Od Nowa) wezmą udział ks. prof. Henryk Paprocki, duchowny i teolog prawosławny, prof. Zbigniew Stawrowski z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. Piotr Duchliński z Akademii Ignatianum w Krakowie oraz prof. Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Colloquia Torunensia będzie koncert Kwartetu Smyczkowego Solistów ARTE CON BRIO. 

Następnego dnia w Dworze Artusa (od godz. 10:00) wykłady w panelu "Człowiek i postczłowiek" wygłoszą prof. Jacek Koronacki z Instytutu Podstaw Informatyki PAN, prof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Krzysztof Zanussi, reżyser filmowy, scenarzysta i producent oraz ks. prof. Grzegorz Hołub z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.

Wstęp na debatę, wykłady i koncert jest wolny.

Patronami wydarzenia są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia, Kuria Diecezjalna i Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Program wydarzenia i szczegółowe informacje

Colloquia Torunensia korzystają z idei Colloquium Charitativum, które odbyło się w Toruniu w 1645 roku. Celem spotkania było podjęcie próby przywrócenia jedności między kościołami różnych odłamów chrześcijaństwa. Choć nie udało się uzyskać zakładanej "jedności w wierze", seminarium było przełomem w rozmowach na temat alternatywnych rozwiązań konfliktów, innych niż wojna religijna. Wskazano na potrzebę dialogu, co stało się ważnym elementem w pokonaniu trudności we wzajemnym rozumieniu się. Z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego, w skład którego weszli Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Jamiołkowski, prezydent Torunia dr Jerzy Wieczorek, ordynariusz Diecezji Toruńskiej biskup dr Andrzej Suski oraz prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu prof. Marian Biskup, w 1995 roku zorganizowano obchody 350-lecia Colloquium Charitativum. Uroczystość ta dała początek spotkaniom Colloquia Torunensia.


data ostatniej modyfikacji: 2019-11-06 13:01:33
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności