2021-04-29 10:00

WIEDZA NAUKOWA A PANDEMIA

UMK_logo-pion-200_tlo

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK zaprasza na konferencję online poświęconą komunikacji społecznej podczas pandemii: "Nauka w czasie pandemii – zaufanie, wiedza i spiski". Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia w godzinach 10:00-13:30.

- Pierwsza ofiara pandemii Covid-19 zmarła w Polsce ponad rok temu. Od tego czasu żyjemy w sytuacji ciągłej niepewności dotyczącej losu naszego i naszych bliskich. Niepewność ta dotyka również wiedzy naukowej - zauważają organizatorzy konferencji. - Z jednej strony naukowcy podczas pandemii postrzegani są jako osoby wiarygodne, które jako jedne z nielicznych mają dostęp do wiedzy dotyczącej mechanizmów powstrzymywania pandemii. Z drugiej strony jednak pojawiły się głosy podważających wiedzę naukową lub też w ogóle negujące występowanie samej pandemii. Tego typu wypowiedzi są szczególnie niebezpieczne, bo mogą przyczyniać się do niechęci wobec poddawania się obostrzeniom pandemicznym, a także zmniejszać zaufanie do akcji szczepionkowych. Ostatni rok uświadomił nam szczególnie mocno, jak ważne jest, by wiedza naukowa była komunikowana w sposób skuteczny i dostosowany do odbiorcy. Pandemia stanowi wyzwanie nie tylko medyczne, ale również społeczne. Do pokonania jej niezbędne jest motywowanie ludzi do zachowania chroniącego zdrowie ich i innych osób.

Uczestnicy konferencji postarają się odpowiedzieć na pytania o to, jaki jest obecny stan wiedzy Polaków o pandemii oraz w jaki sposób wiedzę tę można wykorzystać do prowadzenie lepszej polityki informacyjnej na ten temat. Spotkanie będzie składało się z dwóch części. W pierwszej z nich przedstawione zostaną wyniki prac czterech zespołów naukowych zajmujących się funkcjonowaniem społecznym Polaków podczas pandemii. Drugą część wypełnią rozmowy z praktykami komunikacji naukowej o tym, jak według nich powinno się przekazywać wiedzę naukową tak, by było to skuteczne.

Link do zespołu w MS Teams

10.00 – 11.30 – Diagnoza:

12.00 – 13.30 – Dyskusja panelowa: jak komunikować naukę w czasie pandemii. Udział wezmą:

  • Milena Kruszewska – była rzecznik prasowa i dyrektor biura prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia, właściciel agencji Evidence-based PR oraz prezes zarządu Fundacji Watch Health Care zajmującej się promocją zdrowia publicznego.

  • Natalia Osica –  socjolożka i mediatorka, założycielka agencji pro science, pierwszej w Polsce agencji PR dla naukowców i instytucji nauki, która zajmuje się transferem wiedzy naukowej. Była rzeczniczka prasowa SWPS, wykładowca akademicki, laureatka nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce, jurorka w konkursach popularyzatorskich dla naukowców. Od ponad dekady działa na rzecz widoczności nauki.

  • Piotr Stanisławski – bloger i dziennikarz naukowy. Współtwórca jednego z najpopularniejszych serwisów naukowych w Polsce – Crazy Nauka. Laureat nagród POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku: za bloga Crazy Nauka i za audycję "Homo Science" w radiu TOK FM. Zdobywca nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce.

Wcześniejsza rejestracja na wydarzenie nie jest wymagana.


data ostatniej modyfikacji: 2021-04-28 13:19:45
Komentarze
 
Polityka Prywatności