30 września 2022 (piątek)

Toruńska Noc Naukowców z UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zaprasza 30 września na Toruńską Noc Naukowców.

Bogatemu programowi Toruńskiej Nocy Naukowców zaplanowanej na 30 września będą towarzyszyły interesujące pokazy i warsztaty. Transmisje trzech pokazów realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK będzie można zobaczyć w przestrzeni wystawy "Rzeka" w Młynie Wiedzy w godzinach 18:30-19:30:

  • dr Aleksandra Wypych, mgr Jan Nikadon, mgr Joanna Gorgol i mgr Maciej Cieślak z Pracowni Rezonansu Magnetycznego ICNT przedstawią pokaz pt. "Rezonans prawdę Ci powie: Skowronki vs Sowy, czyli funkcjonowanie w porze zgodnej z chronotypem". Badacze i badaczki opowiedzą o tym, jak ludzie różnią się pod względem preferowanej pory zasypiania i wstawania oraz podejmowania codziennych aktywności.
  • dr hab. Paweł Pomastowski, prof. UMK z ICNT opowie o "Tańczących biokoloidach". Biokoloioidy są to biologiczne układy koloidalne, będące makrocząsteczkami (tj. białka, tłuszcze) bądź żywymi mikroorganizmami (np. bakterie). Podczas tego pokazu naukowcy przedstawią i omówią wpływ środowiska chemicznego na zmianę barwy substancji - na oczach uczestników i uczestniczek pokazu roztwór bezbarwny zmieni się na malinowy, a czarny stanie się bezbarwny. Ponadto miłośnicy bajek będą mogli zobaczyć proces wywoływania dżina z butelki i wypalania Shrekowi miodu z uszu, a nawet usłyszeć ryczącego niedźwiedzia.
  • dr hab. Krzysztof Zienkiewicz, prof. UMK i dr hab. Agnieszka Zienkiewicz, prof. UMK z ICNT opowiedzą o "Biochemii na tłusto, czyli jak wydobyć tłuszcze z glonów i je przeanalizować". W trakcie pokazu naukowcy opowiedzą o tym, dlaczego tłuszcze z nasion oleistych są dla nas tak ważne i jakie znaczenie ma ich skład dla właściwości kulinarnych olejów z nich tłoczonych. Ponadto pokażą jak wyizolować tłuszcze z nasion oleistych i na czym polega ich analiza ilościowa i jakościowa w laboratorium biochemicznym.

Na Toruńskiej Nocy Naukowców nie zabraknie również spektakularnych pokazów przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Od godz. 19:00 do 21:00 dr Krzysztof Rochowicz, dr Andrzej Karbowski i mgr Mikołaj Karwacki z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej podczas "Szału niebieskich ciał" pokażą uczestnikom i uczestniczkom niebo. Naukowcy zaprezentują zgromadzonym najjaśniejsze obiekty i gwiazdozbiory oraz przelot ISS, które będzie można obserwować gołym okiem. Zainteresowani będą mogli przyjrzeć się również Księżycowi, Saturnowi i Jowiszowi przez teleskop. W razie niepogody pokaz odbędzie się w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z użyciem laptopa i projektora oraz programu Stellarium.

Między godz. 20:15 a 20:45 lic. Monika Mytlewska wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Chemików zaprezentuje pokaz "BŁYSKawiczna chemia". Przeważająca część doświadczeń będzie wykorzystywała ogień, blask, dym i kolorowe płomienie. Podczas pokazu widzowie poznają specyfikę reakcji i właściwości substancji wykorzystywanych do danego doświadczenia.

Swoje stanowisko popularnonaukowe w przestrzeni wystawy "Rzeka" na II piętrze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą miały mgr Zofia Tekień-Jankowska i lic. Karolina Pakuła z Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum. Podczas "Symulacji bez tajemnic" prowadzące zaprezentują możliwości symulatora osoby dorosłej Nursing Anne. Dodatkowo każda z osób uczestniczących będzie miała okazję zbadać tętno, oddech lub osłuchać płuca na symulowanym pacjencie. Dzięki symulatorowi laparoskopowemu LAPARO będzie można doświadczyć jak początkujący chirurdzy nabywają praktycznych umiejętności laparoskopowych.

Badacze i badaczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają również na warsztaty w Młynie Wiedzy:

  • 18:00-18:45, 19:00-19:45: dr Daniel Żuromski, mgr Sławomir Duda (Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK, Katedra Kognitywistyki), "Wirtualny Umysł – jak badać umysł za pomocą immersyjnych środowisk wirtualnych. Warsztat Kognitywistyczny", obowiązują zapisy, ilość osób: 15, sala A4, 4 piętro
  • 18:00-18:20, 18:30-18:50: mgr Natalia Stachowiak, mgr Weronika Prus-Walendziak (Wydział Chemii UMK), "Chemiczne żelki", obowiązują zapisy, ilość osób: 12, sala A6, 6 piętro
  • 19:30-20:15: mgr Aleksandra Szczepańska, mgr Monika Boruta-Żywiczyńska (Wydział Humanistyczny UMK), "Let's play language", obowiązują zapisy, ilość osób: 8, sala A6, 6 piętro

Na warsztaty będą obowiązywały zapisy, które ruszą od 19 września od godz. 12:00 pod adresem e-mail: nocnaukowcow@umk.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.


opublikowano: 2022-09-20
Komentarze
Bydgoszcz-Toruń, kujawsko-pomorskie - nadchodzące imprezy i wydarzenia
06 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Bydgoszczy!
07 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
THE ANALOGS | Toruń
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - KARNET VIP
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - PIĄTEK
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 16:00
Zumba Masterclass + Afterparty AVA 3.0 | Bydgoszcz
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - SOBOTA
15 grudnia 2024 (niedziela), godz. 20:00
O.S.T.R XX/SENTYMENTALNIE 2024 ROZDZIAŁ II | Toruń
30 grudnia 2024 (poniedziałek), godz. 16:00
Kolędy Świata – Koncert świąteczny
30 grudnia 2024 (poniedziałek), godz. 16:00
Kolędy Świata – Koncert świąteczny
Polityka Prywatności