ODKRYCIA ARCHEOLOGÓW Z UMK

Tag: UMK
Strona www: www.umk.pl/
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Trwające od kilku sezonów prace archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na wyspach jeziora Lubiąż w miejscowości Lubniewice (województwo lubuskie) przyniosły w tym roku spektakularne efekty.

Archeolodzy z Instytutu Archeologii UMK, prowadzący pod kierunkiem
prof. Wojciecha Chudziaka prace wykopaliskowe na wyspach jeziora Lubiąż, dokonali w tym roku przełomowych odkryć. Przy jednej z wysp odsłonili liczne pale i dranice świadczące o umocnieniu nabrzeża wyspy i zastosowaniu tu konstrukcji palafitowej pochodzącej z pierwszej połowy X wieku. Na podstawie takich właśnie pozostałości zalegających
w środowisku wilgotnym odtworzono osiedle w Biskupinie sprzed ponad 2 500 lat.

Przy drugiej, większej wyspie także odkryto liczne pozostałości mostu, prawdopodobnie jednak młodszego, oraz ślady nieznanych dotąd fortyfikacji grodowych. Badacze wykopali ponadto liczne przedmioty pochodzące z okresu od X do XIV wieku, m.in. ceramikę, naczynia i fragmenty naczyń, żelazne topory, groty, miecz, strzemię, ciosło, średniowieczny klucz, a także łódź wydrążoną z pnia drzewa oraz szczątki zwierząt, w tym czaszkę tura i niedźwiedzia.

Wykopaliska dowodzą, że na wyspach jeziora Lubiąż koncentrowało się najstarsze osadnictwo Lubniewic z okresu plemiennego. Wyspy były połączone z lądem dwoma drewnianymi mostami, które najprawdopodobniej stanowiły odcinek interregionalnej sieci komunikacyjnej łączącej ziemię lubuską z Wielkopolską.

Prace prowadzone są w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy wsparciu Lubuskiego Konserwatora Zabytków i gminy Lubniewice.

O UMK


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 20:35:21
Komentarze
 
Polityka Prywatności