PROF. DUCH W THINK TANKU

Tag: UMK
Strona www: www.umk.pl
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Prof. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został zaproszony do wąskiej grupy ekspertów (high-level expert group) Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) zajmujących się strategicznym myśleniem (Think Tank) na temat kierunków rozwoju innowacyjnej opieki medycznej.

EIT Health z budżetem 2 miliardów euro to jedna z największych inicjatyw tego rodzaju na świecie, koordynuje działania ponad 130 najważniejszych organizacji związanych ze zdrowiem - od przemysłu farmaceutycznego, programów badawczych, organizacji usług dotyczących zdrowia, tworzenia start-upów, do unikalnych programów edukacyjnych i kształcenia na odległość. Celem tej grupy będzie identyfikacja priorytetów i tworzenie nowych inicjatyw we wszystkich sprawach związanych ze zdrowiem.

Prof. dr hab. Włodzisław Duch urodził się w 1954 r. w Kwidzynie. W 1977 r. ukończył z wyróżnieniem studia z zakresu fizyki teoretycznej na ówczesnym Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK. Na toruńskim uniwersytecie uzyskał także doktorat (1980 r., z wyróżnieniem) i habilitację (1987 r.). W 1990 r. został profesorem nadzwyczajnym UMK, a tytuł naukowy profesora otrzymał w roku 1997. Prof. Duch pracuje w Katedrze Informatyki Stosowanej UMK, którą przez wiele lat kierował. Sprawował wiele ważnych funkcji na UMK: m.in. prorektora UMK ds. badań naukowych i informatyzacji (w latach 2012-2014). W 2014 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na stanowisku wiceministra nauki zasiadał do 2015 r.

Prof. Duch zajmuje się fizyką teoretyczną, informatyką stosowaną i kognitywistyką, zwłaszcza sztuczną inteligencją, modelami umysłu, sieciami neuronowymi, funkcjonowaniem mózgu. Był m.in. stypendystą fundacji Humboldta (w latach1985-1987 w Instytucie Maxa Plancka w Monachium), przez wiele lat wykładał w zagranicznych ośrodkach naukowych m.in. na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles, Uniwersytecie Sztokholmskim, Uniwersytecie Alberty w Edmonton, Uniwersytecie Rikkyo, a ostatnio na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze. Jest członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Chemicznego, European Physical Society, Association for Computing Machinery i European Neural Network Society, którym kierował w latach 2005-2011.


data ostatniej modyfikacji: 2017-03-02 10:21:20
Komentarze
 
Polityka Prywatności