NAUKOWCY Z UMK ROZBILI BANK Z NAGRODAMI

Tag: UMK
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Naukowcy z UMK zdominowali 2. edycję konkursu o Nagrodę Naukową dla młodych naukowców zorganizowanego przez Oddział PAN w Gdańsku. Trzech (z pięciu laureatów) to osoby związane z UMK: dr Piotr Adamski z Wydziału Lekarskiego CM, dr Paweł Pomastowski z ICNT i mgr Tomasz Sińczak z Wydziału Nauk Historycznych. Wyróżnienie otrzymała dr Julia Możdżeń z Biblioteki Uniwersyteckiej.

Nagroda Naukowa Oddziału PAN w Gdańsku dla młodych naukowców przyznawana jest równorzędnie 5 laureatom za oryginalne osiągnięcie badawcze, które zostały opublikowane w roku poprzedzającym złożenie wniosku o nagrodę. Nagrodę mogą otrzymać pracownicy lub doktoranci instytucji naukowej, którzy w roku poprzedzającym złożenie wniosku ukończyli co najwyżej 33 lata. Wyodrębnionych zostało 5 kategorii Nagrody: nauki humanistyczne i społeczne; nauki biologiczne i rolnicze; nauki ścisłe i nauki o Ziemi; nauki techniczne i nauki medyczne. Więcej szczegółów.

Główna nagroda w kategorii nauk medycznych przypadła w udziale dr. Piotrowi Adamskiemu z Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Nagrodzona publikacja "Morphine delays and attenuates ticagrelor exposure and action in patients with myocardial infarction: the randomized, double-blind, placebo-controlled IMPRESSION trial" przedstawia wyniki pierwszego randomizowanego badania klinicznego na świecie, które udowodniło negatywny wpływ morfiny na ekspozycję na tikagrelor oraz na jego działanie przeciwpłytkowe u pacjentów z ostrym zawałem serca, czyli jedną z głównych przyczyn śmiertelności w krajach rozwiniętych. Praca opublikowana została na łamach "European Heart Journal" (Impact Factor 19.651), jednym z najbardziej prestiżowych czasopism kardiologicznych na świecie, będącego jednocześnie organem wydawniczym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W wymienionej publikacji dr Piotr Adamski status równorzędnego pierwszego autora dzieli z prof. dr. hab. Jackiem Kubicą oraz jest autorem do korespondencji.

Najlepsza w kategorii nauk ścisłych i nauk o Ziemi okazała się praca autorstwa dr. Pawła Pomastowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK i Centrum Edukacyjno-Badawczego Metod Separacyjnych BioSep przy UMK. Podejście interdyscyplinarne zastosowane w nagrodzonej pracy oparte na wykorzystaniu technik stosowanych w naukach chemicznych oraz mikrobiologicznych umożliwiło opracowanie metody syntezy nanokompozytów białek z metalami oraz ocenę ich właściwości antybakteryjnych. Zastosowanie metod obliczeniowych pozwoliło natomiast na ustalenie mechanizmu wiązania jonów srebra do białka mleka laktoferryny. Opracowanie metody syntezy skutecznych antybakteryjnych białkowych nanokompozytów otwiera drogę do zastosowania przemysłowego, produkcji na dużą skalę jako preparatów stosowanych do leczenia trudno gojących się ran, odleżyn, oparzeń, jak również miejscowego leczenia infekcji gardła. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie JACS.

Główną nagrodę w kategorii nauk humanistyczno-społecznych zdobył mgr Tomasz Sińczak, doktorant z Wydziału Nauk Historycznych UMK. Praca jego autorstwa pt. "Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226-363" jest pierwszą polską syntezą konfliktów między imperiami, jaka ukazała się na rynku. Książka wpisuje się w nurt badań odrzucających zdecydowanie jednostronny, eurocentryczny i prorzymski sposób opisu wydarzeń koncentrując się na próbie obiektywnej oceny posunięć obu stron. Udało się to osiągnąć dzięki umiejętnemu balansowi między przekazami źródeł zachodniego kręgu kulturowego oraz źródeł orientalnych. Praca posiada wyraźnie zaznaczone cezury czasowe, mające swoje uzasadnienie w historii obu mocarstw okresu późnej starożytności. Zasadniczą część pracy stanowi przedstawienie wojen Cesarstwa na Wschodzie w układzie chronologicznym: od 226 roku, czyli umownej daty przejęcia władzy przez Sasanidów w Iranie, do 363 roku, czyli katastrofalnej klęski wyprawy Juliana.

Dr Julię Możdżeń wyróżniono za pracę "Przedstawianie świata przez kronikarzy gdańskich na przełomie XV i XVI w.". Głównym obszarem zainteresowań dr Możdżeń jest dziejopisarstwo miejskie powstające w miastach pruskich na przełomie XV i XVI w. jako źródło do badań nad światem wyobrażeń. Interesuje się zwłaszcza rozwojem praktycznego, codziennego pisarstwa, w przypadku którego nie tylko tematyka zapisów, ale i sposób ich prowadzenia w księdze ujawnia wiele informacji na temat mentalności, wykształcenia, zainteresowań, a także emocji piszących kronikarzy. Wiedza ta pozwala z kolei wskazać jak różnorodne były sposoby oglądu świata ludzi zamieszkujących to samo miasto czy region.

Tematyka nagrodzonej książki przedstawia to zagadnienie na przykładzie zapisek mieszkańców Gdańska (XV/XVI w.). Autorka wskazuje, w jaki sposób piszący z różnych profesji przedstawiali swoje relacje z siłami przyrody i nadprzyrodzonym oraz ich znajomość historii miasta i regionu jako podstawę budowania własnej tożsamości. Prowadzenie codziennych zapisek miało im pomóc w bieżącym prowadzeniu własnego interesu, ułatwić szacowanie ryzyka podróży morskiej, dostarczyć materiału przydatnego do posługi kaznodziejskiej lub działalności dyplomatycznej.

Dr Piotr Adamskijest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który ukończył w 2011 r. Od 2012 r. odbywa szkolenie specjalizacyjne z kardiologii w Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, a od 2013 r. jest asystentem w Zakładzie Podstaw Medycyny Klinicznej Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych CM UMK. Od początku pracy zawodowej jest członkiem zespołu badawczego pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jacka Kubicy, a jego działalność naukowa dotyczy głównie leczenia przeciwpłytkowego u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi. Powstała pod opieką dr. hab. Marka Kozińskiego rozprawa doktorska "Wpływ morfiny na farmakokinetykę i farmakodynamikę tikagreloru u pacjentów z zawałem serca - randomizowane badanie IMPRESSION" otrzymała w 2016 r. wyróżnienie Rady Wydziału Lekarskiego CM UMK. Aktualnie jako kierownik projektu badawczego realizuje Grant dla Młodych Naukowców pod patronatem Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dr Paweł Pomastowskijest adiunktem w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Ukończył studia magisterskie (2012 r.) i doktoranckie (2016 r.) na UMK. Jego zainteresowania skupiają się wokół chemii biokoloidów oraz fizykochemii powierzchni. W 2016 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską "Synteza i charakterystyka nanokompozytów bazujących na wiązaniu kationów metali z białkami" przygotowaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Bogusława Buszewskiego. Jest autorem licznych publikacji w czasopismach o zakresie międzynarodowym, referatów, uczestnikiem projektów w ramach grantów NCN oraz NCBiR. Laureat wielu nagród i wyróżnień: Krok w przyszłość (2013-2015), Nagroda Rektora UMK za zespołowe osiągnięcia w naukowo-badawcze (2016) oraz Nagroda Komitetu Chemii Analitycznej PAN w kategorii najlepszy doktorat (2016). Ostatnio znalazł się wśród laureatów 25. edycji stypendiów START przyznawanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej najzdolniejszym młodym naukowcom z całej Polski.

Mgr Tomasz Sińczak- doktorant na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwent historii i historii sztuki. Swoją pracę doktorską pt. "Iberia i Lazyka między Cesarstwem Rzymskim a Iranem Sasanidów w VI wieku po Chrystusie" przygotowuje pod kierunkiem dr. hab. Szymona Olszańca, prof. UMK z Zakładu Historii Starożytnej. Specjalizuje się w historii politycznej i historii kultury Bliskiego Wschodu w okresie między narodzinami Chrystusa a powstanie Islamu. Miłośnik sztuki rzymskiej i bizantyjskiej. Autor monografii "Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226 - 363". Współautor dwóch tomów "Res militaris. Studiów nad wojskowością antyczną."

Dr Julia Możdżeńjest absolwentką historii (2009) i etnologii (2007) ukończonych w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UMK w Toruniu. Swoją pracę doktorską obroniła na Wydziale Nauk Historycznych UMK w 2014 r. Stypendystka Fundacji Lanckorońskich z Brzezia (2016), Preuβischer Kulturbesitz zu Berlin (2015); Herder-Institut (2015), DAAD (2014) oraz Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu. Jest kierownikiem grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki pt. "Opracowanie edycji i analiza treści gdańskiego ko­deksu Bernta Stegmanna", który jest na ukończeniu. W 2016 r. został jej przyznany grant na dalsze badania realizowane przy Narodowym Centrum Nauki. Oba granty realizuje przy Towarzystwie Naukowym w Toruniu, w którym pełni funkcję sekretarza Wydziału Historycznego. Od roku 2015 jest zatrudniona w Oddziale Zbiorów Specjalnych, Sekcji Starych Druków Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, gdzie realizuje swoje pasje związane z historią książki i dziejopisarstwa ziem pruskich.

Uroczyste wręczenie Nagród odbędzie się w środę 21 czerwca (o godz. 11:00) w siedzibie Oddziału PAN w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Jaśkowa Dolina 31. Laureaci otrzymają również nagrody pieniężne.


data ostatniej modyfikacji: 2017-06-21 10:10:20
Komentarze
 
Polityka Prywatności