2 MILIONY NA STWORZENIE ZESPOŁU

Tag: UMK
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Dr Piotr Kolenderski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się wśród 13 laureatów trzeciego konkursu w programie FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Naukowiec otrzyma 2 mln złotych na stworzenie pierwszego zespołu badawczego.

Wspólnie będą pracować nad projektem pn. "Aplikacje technologii opartych na pojedynczych fotonach". Pracownik Zakładu Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK będzie kierownikiem przedsięwzięcia.

Do trzeciej edycji konkursu w programie FIRST TEAM zgłoszonych zostało 81 wniosków. 13 zwycięskich projektów otrzyma finansowanie na łączną kwotę 25,6 mln zł.

Środki pozyskane od FNP pozwolą wyróżnionym liderkom i liderom na stworzenie własnych zespołów badawczych i sfinansowanie co najmniej 28 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz 46 stypendiów dla studentów i doktorantów zaangażowanych w realizację prac badawczych. Do współpracy przy prowadzeniu badań zostało zaproszonych łącznie 26 zagranicznych partnerów naukowych, 7 partnerów naukowych z Polski oraz 2 partnerów gospodarczych.

Program FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oferuje granty w wysokości ok. 2 mln zł na założenie pierwszego zespołu badawczego. O środki mogą ubiegać się młodzi doktorzy (do pięciu lat po doktoracie), niezależnie od narodowości. W ramach programu można realizować przełomowe prace B+R o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa, zgodne z listą Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Projekty mogą być prowadzone w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach albo konsorcjach naukowo-przemysłowych w Polsce. Laureaci są wybierani na podstawie trzyetapowej oceny merytorycznej dokonywanej przez recenzentów zagranicznych i ekspertów zasiadających w dwóch panelach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym. Grant można otrzymać na trzy lata z możliwością przedłużenia o kolejny rok.

Szczegółowe informacje na temat trzeciego konkursu w programie FIRST TEAM FNP

Dr Piotr Kolenderski pracę magisterską (w 2016 r.) i oraz doktorską (w 2010 r.) napisał pod kierunkiem prof. Konrada Banaszka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2010-2013 odbył staż podoktorski w Institute for Quantum Computing w Waterloo w Kanadzie, gdzie współpracował z prof. Thomasem Jennewienem. Od 2013 r. pracuje w Zakładzie Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej Instytutu Fizyki UMK oraz Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej Molekularnej i Optycznej (KLFAMO), gdzie wraz ze swoją grupą badawczą zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi oddziaływania pojedynczych fotonów z materią.

Badania doświadczalne dr. Kolenderskiego dotyczą optyki kwantowej, w szczególności metod wytwarzania i detekcji pojedynczych fotonów. Pojedyncze cząstki światła przygotowywane są w sposób odpowiedni do zastosowań praktycznych oraz badań podstawowych. Praktyczny aspekt badan dr. Kolenderskiego to wykorzystanie pojedynczych fotonów, światłowodów i satelity do bezpiecznej komunikacji kwantowej. Badania podstawowe koncentrują się na pomiarze oraz weryfikacji fundamentalnych aspektów mechaniki kwantowej, takich jak funkcja falowa czy możliwość oddziaływania pojedynczych fotonów z pojedynczymi cząstkami materii.


data ostatniej modyfikacji: 2017-07-24 14:15:09
Komentarze
 
Polityka Prywatności